Újabb digitális csalásra figyelmeztetnek a rendőrök, miután egy győri nő feljelentést tett: június 26-án üzenetet kapott a telefonjára, amelyben látszólag a lánya kért tőle pénzt. A nő azonnal reagált, és a kért összeget – 176 ezer forintot – átutalta a megadott bankszámlára, majd csak ezután hívta fel a gyermekét, akitől megtudta: semmilyen üzenetet nem küldött, és segítségre sincs szüksége. Az édesanyja ugyanis telefonos csalók áldozatává vált – írta a Police.hu.
A csalók tehát sikeresen éltek vissza a családi kapcsolatokkal és az emberi bizalommal, amelyet digitális eszközökön keresztül egyre könnyebb kihasználni. A rendőrség szerint az eset megelőzhető lett volna, ha az áldozat az utalás előtt felhívja a gyermekét, hogy megerősítse a kérést.
A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság kiemeli: a hasonló bűncselekmények elkerüléséhez néhány alapvető óvintézkedés is elegendő lehet. Soha ne utaljunk ismeretlen számlaszámra, még akkor sem, ha a kérés családtagtól származónak tűnik; minden pénzügyi kérést érdemes telefonon megerősíteni az érintett személlyel. Emellett ha felmerül a csalás gyanúja, haladéktalanul értesíteni kell a rendőrséget a 112-es számon.
A hatóságok különösen az idősebb korosztály figyelmét hívják fel a veszélyekre. Mosonmagyaróváron és környékén az elmúlt hetekben megszaporodtak az úgynevezett „unokázós csalók” próbálkozásai is.
Ezekben az esetekben a tettesek telefonon jelentkeznek be, és unokának, rokonnak vagy hivatalos személynek adják ki magukat, sürgős eseményre hivatkozva – például balesetre vagy letartóztatásra – próbálnak pénzt kicsalni.
A rendőrség gyakorlati tanácsai közé tartozik:
A rendőrség szerint a legjobb védekezés a tudatos odafigyelés és az, ha nyíltan beszélünk a veszélyekről a családtagjainkkal.
Egy gyors telefonhívás nemcsak félreértést, de akár komoly anyagi veszteséget is megelőzhet.
További hasznos tanácsokat az online csalások megelőzéséről a KiberPajzs weboldalán találhatnak az érdeklődők.
Telefonos csalásra figyelmeztette ügyfeleit egy hazai szolgáltató
Rövid szöveges üzenetben figyelmeztette ügyfeleit a ONE Magyarország egy visszahívásos csalásra. Az eredetileg Japánból származó wangiri típusú csalás a mobiltelefonoknak köszönhetően mára az egyik legelterjedtebb csalástípussá vált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.