Egyre több robot dolgozik az Amazon raktáraiban, így az Egyesült Államok magánszektorának második legnagyobb munkáltatója hamarosan már több robotot fog működtetni, mint ahányan a cégnél dolgoznak.
Az e-kereskedő évek óta igyekszik minél több feladatot automatizálni, ami csökkenti az emberek által elvégzendő monoton, repetitív vagy épp nehéz feladatok számát, egyben segíti azt is, hogy a cég könnyebben kezelje a raktári dolgozók magas fluktuációját. Ma az Amazon raktáraiban már több mint egymillió robot tevékenykedik, amelyek a termékek szortírozásától a mozgatáson át a csomagolásig számos feladat elvégzésére képesek. Összehasonlításképp, a cég jelenleg 1,56 millió főt foglalkoztat, akiknek a többsége a raktárakban dolgozik.
Az Amazon szerint a globális szállítások 75 százalékában segítettek a robotok, ami a cég egyes munkásai számára új képességek megtanulását és magasabb fizetés elérését is lehetővé teszi. Másokat azonban egy az egyben kiváltanak a gépek, így a The Wall Street Journal számításai szerint az egy raktárra jutó dolgozói létszám – 670 fő – tavaly volt a legalacsonyabb az elmúlt 16 évben.
Az alkalmazottanként kiszállított csomagok száma pedig 2015 óta elképesztő méretű növekedésen ment keresztül, évi 175-ről 3870-re nőtt.
Az újabb létesítmények, például azok, amelyek az aznapi kiszállítást célozzák, már eleve úgy épültek, hogy kevés emberi munkásra számítottak. Mindemellett az e-kereskedő a mesterséges intelligenciával is kísérletezik, ami a cégvezető Andy Jassy szerint a következő években a cég által foglalkoztatottak számának csökkenéséhez vezet majd.
Az Amazon 2012-ben kezdte meg a fejlett robotok használatát raktáraiban, miután 775 millió dollárért felvásárolta a Kiva Systems nevű céget, amely olyan robotokat gyártott, amelyek különböző termékekkel teli polcok mozgatására voltak képesek. Kezdetben a robotok csak a már bedobozolt termékek nagy mennyiségét szállították, de idővel újabb és újabb feladatokat is elvégeztek, a csomagolástól a termékek válogatásán át a nehéz tárgyak megemeléséig.
Számos feladat elvégzésében még részt vesznek az emberek is, ám ez sokszor a gépek felügyeletét jelenti, akár nagy távolságból is.
A cég állítja, hogy több mint hétszázezer embert képzett át a robotokkal való együttműködésre, ami a munkások bérét is megemeli.
Mindeközben a cég igyekszik a fejlett mesterséges intelligencia robotikai alkalmazását is segíteni, célként kitűzve azt, hogy a gépek képesek legyenek szóbeli utasításokat is végrehajtani. A humanoid robotokat gyártó Agility Robotics szerint az Amazon ezekkel az eszközökkel is kísérletezik, ám a webáruház szerint még csak a kutatás-fejlesztési fázis zajlik.
A raktári dolgozók képviselői szerint a kisebb létesítményekben a robotok még nem hoztak akkora változást, mint a nagyobbakban, de idővel ott is elterjedhetnek, ami munkahelyek elvesztésével járhat a szektorban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.