II. Károly király a költségvetési fegyelem jegyében elbúcsúzik egyik legpazarabb közlekedési eszközétől. A több mint 150 éve működő, saját hálókocsival, étkezővel és dolgozószobával felszerelt brit királyi vonat 2027-ben végleg leáll – jelentette be a királyi pénzügyekért felelős James Chalmers.
A döntés meglepő annak fényében, hogy a The Wall Street Journal szerint a monarchia pénzügyi helyzete soha nem volt ilyen erős. A Királyi Alap, amely a brit állam által kezelt Crown Estate – mintegy 190 ezer hektárnyi földbirtok – hasznából részesedik, idén 132,1 millió fontra emelkedik, szemben az előző évi 86,3 millióval. A pluszbevétel elsősorban a Buckingham-palota felújítására megy, de jut belőle a személyzet bővítésére és fizetésemelésre is.
A luxusvonat évek óta céltáblája volt a monarchiaellenes hangoknak, akik pazarló szimbólumként tekintettek rá.
Tavaly például III. Károly király egy 190 mérföldes útja több mint 62 ezer dollárba került.
Chalmers úgy fogalmazott: „a legkedvesebb búcsút vesszük” a szerelvénytől, de a jövőhöz való alkalmazkodás szükségszerű.
Az uralkodóház nem először mond le presztízseszközről: a néhai II. Erzsébet királynő a ’90-es években a királyi jachtról mondott le hasonló okokból – a búcsúztató ceremónia volt azon ritka alkalmak egyike, amikor könnyek jelentek meg a szemében.
A döntés szimbolikus, különösen most, amikor az Egyesült Királyság kormánya adóemeléseket és kiadáscsökkentéseket fontolgat az államháztartási hiány kezelése érdekében. Az uralkodóház ugyanakkor pénzügyileg stabil lábakon áll: a támogatás inflációval kiigazítva is háromszorosára nőtt 2012 óta.
A vasúti szolgáltatás helyett két új helikopter áll hadrendbe, amelyek fenntartható üzemanyaggal működnek. A környezetvédelemért régóta kiálló III. Károly így a fenntarthatóság és a modernizáció kettős célját is szem előtt tartja. A vonat végül még egy utolsó körutat tesz az Egyesült Királyságban, majd kiállítják – ezzel zárul egy korszak, amely Viktória királynő idejében kezdődött.
A vonat nemcsak közlekedési eszköz volt, hanem történelmi emlék is: II. Erzsébet királynő apja, VI. György a II. világháború idején is használta; és bár eredetileg tervezték, hogy az elhunyt uralkodónő koporsóját is ezen szállítják Londonba, végül repülőgépet választottak.
A sínről leszálló királyi szerelvény a múlt szimbóluma – az új helikopterek viszont a jelen üzenetei: fenntarthatóság, hatékonyság és alkalmazkodás a modern idők kihívásaihoz.
Sokkal többe kerül a brit királyi család, mint bevallják
A monarchiaellenesek szerint a brit adófizetők évi félmilliárd fontot pocsékolnak III. Károlyra és családjára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.