Az orosz Rosznyefty állami olajvállalat 6 százalékos részvénycsomagot vásárolt a szintén orosz Itera gázvállalatból, így akár a piacot uraló állami Gazpromot is versenybe kényszerítheti. Az üzlet értékéről egyik fél sem nyilatkozott.
Az orosz Rosznyefty állami olajvállalat 6 százalékos részvénycsomagot vásárolt a szintén orosz Itera gázvállalatból, így akár a piacot uraló állami Gazpromot is versenybe kényszerítheti. Az üzlet értékéről egyik fél sem nyilatkozott.
Az orosz állam évről évre emeli a belföldi fogyasztói gázárakat, hogy azok elérjék az exportált gáz szállítási díjak nélküli árszintjét. Moszkva ezzel azt szeretné elérni, hogy csatlakozhasson a Világkereskedelmi Szervezethez (World Trade Organization, WTO). A kisebb orosz szénhidrogén-vállalatok minden lehetőséget megragadnak annak érdekében, hogy fontosabb szerepet töltsenek be a belföldi gázpiacon, amelyet nemcsak hogy ural a Gazprom, de kizárólagos joga is van földgázt exportálni. Így születnek a jelenlegihez hasonló üzletek, mégpedig annak reményében, hogy ezáltal vásárlókat sikerül elcsábítani a monopolvállalattól.
A Rosznyeftynek az Iterával való társulása garantált fogyasztói bázist is ad a jelenleg is futó és az új gázprojektek révén. A magánvállalatok 2020-ig 100 milliárd köbméterrel szeretnének többet termelni összesen a jelenlegi szintnél, ami azt jelenti, hogy a Gazprom ennyivel kisebb részt fed majd le a piacon, írják a Trojka Dialog elemzői. Csak a Rosznyefty 48 százalékkal növelné termelését, így nyolc év múlva napi 3,7 millió hordó olajegyenértéket állítana elő. A gáztermelése a tervek szerint ez idő alatt legalább megnégyszereződne 45–55 milliárd köbméterre, derült ki a vállalat egy korábbi prezentációjából.
A növekedés elérése érdekében új vezetőt alkalmazna a Rosznyefty, a hírek szerint a British Petroleum korábbi vezérigazgatóját. Krzysztof Zielicki egészen pár héttel ezelőttig töltötte be a fúziókért és felvásárlásokért felelős vezérigazgatói posztot az orosz–angol TNK-BP-ben, és ő lehet az utolsó tagja annak az átigazolási sorozatnak, amely az elmúlt időszakban végbement. A Rosznyefty egyelőre nem kívánta kommentálni a sajtóértesülést, Zielicki pedig nem elérhető. Úgy tudni, a vállalat azért szeretné őt alkalmazni, hogy segítségével jobb üzleteket köthessen a jövőben. A TNK-BP-nek Zielicki többek között új lelőhelyeket szerzett, többségüket nemzetközi szereplőktől, valamint sikerült eladnia a vállalat tulajdonát képező Udmurtnyeftyet a Rosznyefty és a kínai Sinopec alkotta vegyes vállalatnak.
Sajtóértesülések szerint a Rosznyefty a közeljövőben szeretne részvényeket szerezni a TNK-BP-től, ám Igor Suvalov miniszterelnök-helyettes szerint ez hiba lenne, így a kérdés egyelőre nyitott.
Erős riválisává válhatnak a belföldi gázpiacot uraló Gazpromnak.