BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az E.On leállítja egyik csúcserőművét

Veszteségek Európa legnagyobb szolgáltatói sorra állítják le veszteséges gázerőműveiket; várhatóan még a hónap végéig erre a sorsra jut az E.On három éve átadott Irsching-5 erőműve is. A 400 millió eurós beruházással felépített bajorországi Irsching-5 mindössze három évig működött. A gázüzemű erőművek üzemeltetése Európa több országában – a Bloomberg adatai szerint többek között Franciaországban, Spanyolországban, Hollandiában és Csehországban – veszteséges, az Egyesült Királyságban pedig épphogy nullszaldós. Az E.On-hoz hasonlóan a közelmúltban több európai energiavállalat, így a francia GDF Suez vagy az egyesült királyságbeli Centrica is leállította erőműveit. „A gázerőművek négy napból háromban állnak; az ágazat válságban van a kapacitásbőség miatt” – foglalta össze a helyzetet Gerard Mestrallet, a GDF Suez vezérigazgatója. A gyenge jövedelmezőség okai között az alacsony áram- és a magas gázár mellett szerepet játszik, hogy uniós irányelvek szerint a vásárolt energia egy részének megújuló forrásokból kell származnia.

A Németországban megtermelt elektromos áramnak a gázerőművek tavaly 11,3 százalékát adták, ami az előző évhez képest 2,3 százalékpontos csökkenést jelent. Franciaországban a gázüzemű erőművekben termelt áram mennyisége 2012-ben 24 százalékkal csökkent éves összevetésben. A szél- és napenergia előretörése miatt a fosszilis erőművek több mint 30 százalékát be kell zárni Európában – idézi a Bloomberg az UBS elemzőjét, Per Lekandert –, a bezárások pedig döntően a gázerőműveket érintik.

Az E.On gönyűi erőműve szintén alacsony kihasználtság mellett, csúcserőműként működik, így nem kizárt, hogy az európai beruházásokhoz hasonlóan veszteséget termel – magyarázta a Világgazdaságnak Jenei András, az MPK Energia Műhelyének vezetője. A szakember rámutatott: a hatalmas kapacitású, 60 százalékos hatásfokú, 2011-ben átadott gönyűi erőmű csak csúcsidőben termel áramot, mivel a jelenlegi gázár mellett nem éri meg – az eredetileg tervezett – zsinórtermelésbe fogni.

A gázerőművek fogyasztásának csökkenése miatt visszaesett az európai földgázkereslet is. A Nemzetközi Energiaügynökség becslése szerint 2015-ben az öreg kontinensnek 550 milliárd köbméter földgázra lesz szüksége, 3,5 százalékkal kevesebbre, mint 2010-ben. A piacon eközben egy másik fordulat is végbement: Európa elsőszámú gázszállítója 2012-ben már nem Oroszország (a Gazprom) volt, hanem Norvégia.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.