Igaz, hogy a Gazprom jelenleg ezer köbméterenként 430 dolláron rögzített áron ad el Ukrajnának, ami még magasabb az európai versenypiaci átlagárnál, de már nem sokáig, mert az utóbbiak egyre emelkednek.
Igaz, erősen ingadoznak is. A múlt pénteken például a londoni spotpiaci ár hőegyenértékre vetítve 150 penny fölé nőtt, vagyis ezer köbméterre vetítve mintegy 630 dollárra a szokatlanul nagy hideg miatt. Hétfőre viszont 100 penny alá esett, azaz már csak 5 pennyvel haladta meg az orosz olaj-indexált ár átlagát. A márciusi brit hőegyenértéknyi átlagár 85,6 penny, ez tehát mintegy 10 pennyvel alacsonyabb a Gazproménál.
Ukrajna kisebb mennyiségű nyugati gázt már 2012-ben importált Lengyelországon át, az idei mennyiséget azonban 8 milliárd köbméterre akarja emelni – nagyjából ennyi a magyarországi teljes igény – Közép-Európán át, oroszországi vásárlásai rovására. Erre a mostanra kereskedelmileg és műszakilag teljesen előkészített tervek szerint Magyarországon, nemrég óta hallható elképzelések szerint pedig Szlovákián keresztül is módja lehet.
Vlagyimir Putyin orosz és Viktor Janukovics ukrán elnök e hónap elején is eredménytelenül tárgyalt a gázárak változtatásáról. Moszkva azzal a feltétellel vizsgálná felül azokat, ha Ukrajna csatlakozna az orosz irányítású kereskedelmi társuláshoz, illetve, ha lemondana saját gázvezetékrendszere irányításáról.
Az ukránok által elfogadhatatlannak tartott, említett gázegyezményt Julija Timosenko, az ország előző miniszterelnöke írta alá, aki emiatt börtönbüntetését tölti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.