BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drágább volt az orosz gáz

Magyarországra az európai átlagnál magasabb áron, és a megelőző két évinél is drágábban érkezett az orosz gáz 2012-ben. Sok más európai kereskedőhöz hasonlóan az itteni ellátásért felelős Panrusgáz is kisebb mennyiséget vett át az orosz eladótól annak a mennyiségi sávnak az alsó határánál, mint amennyire leszerződött

Azok az országok, amelyeket a Gazprom az Északi Áramlaton keresztül látott el gázzal, tavaly alacsonyabb tarifát fizettek, mint a földrész középső és déli részének államai, számol be az Interfax orosz hírügynökség. (A VG nyomtatott változatában magasabbat írtunk, a tévedésért elnézést kérünk.)

Az orosz gázinformációs hivatal (AGI) szerint – amelyeknek számításai a Gazpromtól származó adatokon alapulnak – Svájc, Hollandia, Németország, Dánia, Ausztria, Franciaország és Finnország együtt átlagosan 400 dollárnál kevesebbet fizetett a gáz ezer köbméteréért, míg délebbi szomszédjaik 400 dollárnál többet, néhány kisebb fogyasztó pedig 500 dollár körül. Ukrajnának átlagosan 425,5 dollárjába került ezer köbméter orosz gáz annak a 100 dolláros engedménynek a figyelembe vételével, hogy a Krím-félszigeten állomásozik az orosz flotta.
Az Északi Áramlat első, teljes üzeméve alatt annak ellenére is esett a nyomvonal közelében lévő országok számára a gáz ára, hogy az általános ártendecia a növekedés volt 2012-ben. Árkedvezményt kapott Szerbia is, amely stratégiai fontosságú a Gazprom terjeszkedése szempontjából, tagja a Déli Áramlat gázvezeték projektnek. Az egyetlen olyan ország a térségben, amelyre nem vonatkoznak az EU harmadik energiacsomagjának az előírásai, amelyek adott országokban akadályozzák az orosz befektetéseket.
A németországi átlagár nagyjából 353 dollár körül alakult, kicsit magasabban a hozzá legközelebbi gázközpont, a hollandiai TTF gáztőzsde 340 dolláros átlagánál. A legmagasabb, 500 dollár fölötti árat fizetők közé tartozott például Csehország, bár ez az ország is közel van az Északi Áramlathoz. Ennek az az oka, hogy a cseh nemzeti gázmonopol társaság, az RWE Transgas elutasította az orosz fél szerződéses ármodelljét, és bíróságon kikényszerítette annak felülvizsgálatát. „Ezenfelül az Európából Ukrajna felé, tehát az eddigivel fordított irányban szállított gáz, amelyet az RWE szervezett (egyelőre csak próbaszállítás van – a szerk.) aligha javítja a partnerek kapcsolatát” – írja az Interfax.
Tavaly a Gazprom Export 138,8 milliárd köbméter gázt exportált. 5,3 milliárd köbméter olyan gáz maradt nála, amelyet a maximális és minimális mennyiséget is meghatározó hosszú távú szerződéseiben foglalt vidd, vagy fizess (take or pay) kitétel ellenére nem vettek át a megrendelők. Szintén nagy mennyiségre, 3,6 milliárd köbméterre nem tartott igényt az olasz ENI. Nem vette át a minimális mennyiséget a németországi Wingas, WIEH és E.On Ruhrgas cégek, a magyarországi Panrusgáz, a szlovéniai Geoplin, az ausztriai Econgas és a szlovákiai SPP sem. Oroszország teljes gázkivitele ennél nagyobb, 150 milliárd köbméter volt a Nyezaviszimaja Gazeta cikke szerint.
Az utóbbi lap arról is beszámol, hogy 2011-ben a Gazprom Export felülvizsgálta az olasz Edisonnal, és a SinergieItalienével, a francia Gdf Suezzel, továbbá a WIEH-hel és a Wingas-zal és az SPP-vel lévő szerződéseit. Tavaly a sort az Econgas-zal, a Centrex-szel, az GWHGashandellel, az ENI-vel, az E.On Ruhrgas-zal, valamint a hollandiai Gas Terrával és a lengyelországi PFNiG-vel folytatta.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.