Meg vannak számlálva a jelenlegi R32-es gázzal működő lakossági hőszivattyúk napjai, mivel egy 2024-ben hozott uniós rendelet következtében 2027-től ezt gázt már nem lehet alkalmazni a célra, helyette a környezetet jobban kímélő propángázos készülékeké lesz a terep – írja a G7 hírportál. A drágulás lassíthatja az elektromos átállást.
A propángázzal működő berendezések pedig
Bár az átállás látszólag még messze van, a kereskedői készletekben már megjelent a propános kínálat. Azaz a váltás már javában zajlik, ezért lehet, hogy sok helyen már a határidő előtt sem lesz érdemi kínálat az olcsóbb berendezésekből.
A gyártók kérésének megfelelően a régi típust hamar ki fogjuk vezetni a kínálatból, biztosan le is fogjuk akciózni
– mondta az egyik kereskedő a portálnak.
A propános hőszivattyúk jellemzően 20-30 százalékkal kerülnek többe, mint az R32-esek, de a kereskedők vélhetően egyúttal a növekvő költségeiket is érvényesíteni fogják, tehát az áremelés még nagyobb is lehet.
Egy 150 négyzetméteres családi háznál a gázkazán (levegő-víz) hőszivattyúra cseréléséhez jelenleg 2-4 millió forint között kapni berendezéseket, ehhez jön még a kiépítés költsége,
így a 20-30 százalékos áremelkedés körülbelül 400 ezer és 1,2 millió forint közötti többletköltséget jelenthet.
Fontos, hogy a légkondikra, más szóval sima klímákra csak 2029-től vonatkozik a propános átállási kötelezettség, így ezekből még várhatóan jó ideig kapható lesz a jelenlegi R32-es változat is.
A mostani drágulás a jellemzően családi házakba tervezett hűtő-fűtő és melegvíz-előállító gépeket érinti. A lakossági méretet az unió egyébként 12 kilowattban határozta meg, és csak e fölött minősülnek a berendezések ipari méretűnek, melyekre 2029–2032 közötti kivezetési szabályok vonatkoznak.
A jelenlegi R32-es vagy más hűtőközeggel működő berendezések forgalmazása amúgy teljesen legális a szabályozás hatálybalépéséig, illetve a már telepített rendszerek szervizelése és hűtőközeg-ellátása a teljes élettartam során biztosított.
Ne tartson senki attól, hogy az átállás miatt hosszabb távon nem lesz karbantartható a most megvásárolt készüléke!
A hőszivattyúk fájdalmas drágulása tovább lassíthatja viszont a környezetkímélő energiára való átállást, melynek két mozzanata van. Az egyik az elektromosságon belül a megújuló termelésre való átállás, a másik az áram térnyerése a fosszilis energiák rovására.
Míg azonban a megújulók hasznosítása egyre nagyobb teret kap az áramtermelésben, az elektrifikáció terén még jóval több a teendő. Noha a legtöbb fosszilis tüzelőanyagot az ipar, a közlekedés és a fűtés hasznosítja, melyek elektromosra cserélésére léteznek megoldások, az elektromosság mindössze a globális végső energiafelhasználás 22 százalékát fedezi.
Ráadásul a közlekedés mellett éppen a fűtés elektromosra cserélésével érhető el a legnagyobb megtakarítás, miközben a hőszivattyúk a fűtésen kívül hűtésre is képesek, ami egyre nagyobb szerepet tölt be az ismétlődő hőhullámokat hozó nyarakon.
Ennek ellenére miközben az új autók körében az elektromos járművek aránya 20 százalék, az új fűtési rendszereknek mindössze 12 százalékát teszik ki hőszivattyúk.
Ha pedig ezek ára ugrásszerűen nő, ez tovább lassítja az átállást a környezetkímélőbb fűtőberendezésekre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.