BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiderült a sötét titok, amitől mindenki tartott: belépett Oroszország mögé a világ egyik legnagyobb hatalma az ukránok ellen – így vesz részt a háborúban

Oroszország felpörgette a dróngyártását. Mihail Misusztyin miniszterelnök szerint a 2025-re tervezett volumen több mint háromszorosát már most elérték. A gyártási kapacitások növeléséhez elengedhetetlen volt egy harmadik ország mérnöki tudás és alkatrészei.

Oroszország már most több mint megháromszorozta a 2025-re tervezett teljes dróngyártási volumenét – jelentette be a héten Mihail Misusztyin orosz miniszterelnök. Misusztyin a gyártás felfutását a védelmi és a civil vállalatoknak juttatott állami támogatások növelésével magyarázta. A Kyiv Post az Institute for the Study of War (ISW) amerikai agytröszt elemzésével utána járt a kijelentés valóságtartamának.

ukrajna Oroszország felpörgette a dróngyártását.
Oroszország felpörgette a dróngyártását / Fotó: Demkó Attila / Facebook

Az orosz nagy hatótávolságú drónok fokozott gyártása lehetővé teszi az Ukrajna elleni éjszakai támadások számának növelését, amelyek egyre gyakrabban irányulnak civil célpontokra az ISW elemzői szerint, akik úgy látják, hogy az orosz erők már a frontvonal közelében is bevetették a Shahed-típusú drónokat az ukránok ellen. Kiemelték, hogy az orosz hadsereg egyre inkább integrálja a drónokat a harctéri műveletekbe: ezekkel nemcsak lecsapnak az ukrán front- és hátországi állásokra, de zavarják az ukrán utánpótlási vonalakat is.

A gyártási kapacitások növeléséhez elengedhetetlen volt a kínai mérnöki tudás és alkatrész

Az ISW elemzői arra a következtetésre jutottak, hogy az orosz védelmi ipar az invázió 2022 februári kezdete óta együttműködik kínai cégekkel a dróngyártás fejlesztésében. Annak ellenére is, hogy nyugati szankciók sújtják a drónalkatrészek exportját.

Az ukrán katonai hírszerzés a héten arról számolt be, hogy

az orosz gyártású Geran-típusú drónok alkatrészeinek 60–65 százaléka kínai eredetű.

Az ukrán biztonsági szolgálat pedig azt közölte, hogy egy Kijevben lezuhant Geran-drón roncsait vizsgálva olyan alkatrészeket találtak, amelyeket a kínai Suzhou Ecod Precision Manufacturing Company gyártott.

Értetlenül nézi a világ, hogy csinálja Putyin: már rég ki kellett volna véreznie, ehelyett Oroszország naponta ezer rakétával árasztja majd el Ukrajnát
Felpörgött a orosz hadiipar, Oroszország naponta sok száz rakétával próbálja „szétbombázni” Kijev kitartását. Ha a trend nem törik meg, akkor akár napi ezer rakéta háborús felhasználását is bírni fogja az orosz védelmi ipar.

Az ukrán Frontelligence Insight nevű nyílt forrásokból dolgozó hírszerzési szervezet számításai szerint Oroszország február-áprilisa között átlagosan havi 1 850 darab Geran típusú eszközt állított elő.

Nemcsak kínai vállalat, de közös cég is foglalkozik dróngyártással. Az oroszok egy kínai egyetemmel 2023-ban létrehozták az Aero-HIT dróngyártó vállalatot, majd egy üzemet Habarovszkban. A közös cég júniusban 90 millió dollárnak megfelelő támogatást kért az orosz védelmi minisztériumtól. Az üzem várhatóan már idén havi 10 ezer drónt lesz képes előállítani, amit tovább növelnének.

A Frontelligence Insight kedden közölte, hogy az orosz erők a teljes körű invázió kezdete óta összesen 28 743 Shahed drónt vetettek be Ukrajna ellen, ennek tizedét most júniusban. Olekszandr Szirszkij ukrán főparancsnok kedden arról számolt be, hogy júniusban az orosz erők több mint másfélszer annyi rakétát és drónt használtak Ukrajna ellen, mint májusban.

A háború legnagyobb dróntámadását hajtotta végre Oroszország, megint rekord dőlt

Alig pár nappal a korábbi rekord után ismét több száz orosz drón indult az ukrán városok felé. Az orosz dróntámadás most az ukrán utánpótlást próbálta megzavarni.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.