BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kettéválik a szerbiai gázmonopol-társaság

A szerbiai gázmonopol társaság, a Szrbijagaz JP igyekszik talpon maradni, ám az állami gázvállalat adóssága az egekben, likviditási rátája 1 százalék. A szerb kormány ezért úgy döntött, hogy kettévágja a céget: ezentúl külöün társaságban lesz a cég kereskedelmi és ellátási ága, és különben a tárolási és a szállítási tevékenysége, írja a Bloomberg. (Hasonlatosan ahhoz, amit az EU elvár az uniós eneregicégektől – a szerk.) A Tanjug hírügynökség szerint az átalakításról napokon belül dönt a szerb kormány.

A Szrbijagaz adóssága közel 1,2 milliárd euró, a rövidtávon mozgatható likvid pénzösszege pedig csupán 1 százalék, erről Zorana Mihajlovics energiaminiszter nyilatkozott egy belgrádi tájékoztatón. Az állam tárgyalásokat kezdeményez a Szrbijagaznak kölcsönző bankokkal a visszafizetés átütemezéséről.

Zorana Mihajlovics arról is beszámolt, hogy folyamatban van az újvidéki gázhálózat felújítása, amelyre majd az orosz hátterű Déli Áramlat gázvezetéket fog rácsatlakozni. A Gazprom beruházásának szerbiai szakaszát ez év végétől építik, az előkészületek a vártnál jobban haladnak, közölte nemrég az orosz gázmonopolcég. Az eredeti tervek szerint csak 2014-ben kezdődött volna ennek a szakasznak az építése.

Az MTI híre szerint azon a moszkvai tárgyaláson, amelyen Vlagyimir Putyin orosz elnök és Dmitrij Medvegyev miniszterelnök fogadta Ivica Dacic szerb miniszterelnököt és küldöttségét, elhangzott, hogy a vezetéknek ezt a részét a Gazprom finanszírozza. A megbeszélésen Alekszej Miller, a Gazprom igazgatósági elnöke azt is közölte, hogy a Déli Áramlat szerbiai szakasza 1,7 milliárd euróba kerül, amit Szerbia a területén keresztül szállított földgáz tranzitdíjából fog tudni visszafizetni”. Tekintettel a Szrbijagaz szorult helyzetére, az ajánlatot örömmel fogadta Dacic és hozzátette, a vezeték építése decemberben kezdődhet.

Stabil kapcsolat

Szerbia és Oroszország nem sokkal ezelőtt már arról is megállapodott, hogy a Gazprom 10 éven át évi 1,5 milliárd köbméter gázt szállít a Szrbijagaznak. A Déli Áramlat gázvezeték a Fekete-tengertől, Anapától fut majd a tengerfenéken, Bulgária partján bukkan fel, onnan pedig Szerbián át Magyarországra, onnan Olaszországba és Szlovéniába visz gázt. Mellékágai révén Horvátországba és Bosznia-Hercegovinába is eljut majd. A projekt célja, hogy Ukrajna megkerülésével érje el az orosz földgáz az európai piacot.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.