Az LNG-piacon való terjeszkedést a kevésbé sikeres területekről való kivonulás kíséri a Shellnél. A társaság most jelentette be, hogy mérlegeli az olaszországi kis- és nagykereskedelem egy részéből, a légijármű üzemanyag-piacról és a finomításból való távozását, de az ottani szénhidrogén-felhozatalban, valamint a gáz- és energia üzletágban aktív marad. Mindez nem előzmény nélküli:a cég már megvált nagy-britanniai és németországi finomítóitól, finnországi és svédországi teljes downstream üzletágától. (Kiskereskedelme Magyarországon is erősen veszteséges.) Közben Brazíliában és Afrikában indított új vállalkozásokat, és világszerte új technológiákba kíván pénzt fektetni.
Az LNG piac persze más, például orosz szereplőket is vonz. Oroszországnak nagy gond, hogy fő piaca, a vezetékes gázzal ellátott Európa kereslete egyelőre csökken, viszont új lehetőség, hogy az ázsiai gázkereslet bővül. Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrég közölte, hogy a tengeren is szállítható LNG-nek elsőbbséget kell élveznie azon folyamatban, amelynek során Oroszország diverzifikálja értékesítését a vezetéken ellátott, de csökkenő gázigényű Európától.
A kizárólagos exportjoggal rendelkező Gazpromnak egyelőre egy LNG terminálja működik, az évi 10 millió tonna kapacitású létesítményben ugyanakkor résztulajdonos a Shell és a japán Mitsui is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.