BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

LNG: erősít a Shell

Az angol–holland Shell minél nagyobb szerepet szeretne kihasítani magának a világ földgázpiacából, azon belül is a cseppfolyós formában való értékesítésből. Igaz, így vannak ezzel más nagy szereplők is

A világ energiaigénye 2015-re megduplázódhat, ezen belül évi 500 millió tonnára nőhet a cseppfolyósított gáz piaca Andy Brown, a Shell nemzetközi termelési igazgatójának várakozásai szerint. Cégének összesen 22 millió tonnányi LNG-termelési kapacitása van világszerte, például Bruneiben, Nigériában, Oroszországban és Ausztráliában, már újabbak is épülnek, illetve formálódnak a terveik, számol be a Natural Gas for Europe. A társaság a spanyol Repsollal egy-egy perui és trinidadi LNG-üzem építéséről döntött, félig kész a 25 százalékos részesedésével indított, ausztráliai Gorgon projekt, és készül a Prelude úszó terminál. A társaság részt vesz az észak-amerikai Elba projektben, de tulajdonhányada van egy kanadai fejlesztésben is.

Az LNG-piacon való terjeszkedést a kevésbé sikeres területekről való kivonulás kíséri a Shellnél. A társaság most jelentette be, hogy mérlegeli az olaszországi kis- és nagykereskedelem egy részéből, a légijármű üzemanyag-piacról és a finomításból való távozását, de az ottani szénhidrogén-felhozatalban, valamint a gáz- és energia üzletágban aktív marad. Mindez nem előzmény nélküli:a cég már megvált nagy-britanniai és németországi finomítóitól, finnországi és svédországi teljes downstream üzletágától. (Kiskereskedelme Magyarországon is erősen veszteséges.) Közben Brazíliában és Afrikában indított új vállalkozásokat, és világszerte új technológiákba kíván pénzt fektetni.

Az LNG piac persze más, például orosz szereplőket is vonz. Oroszországnak nagy gond, hogy fő piaca, a vezetékes gázzal ellátott Európa kereslete egyelőre csökken, viszont új lehetőség, hogy az ázsiai gázkereslet bővül. Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrég közölte, hogy a tengeren is szállítható LNG-nek elsőbbséget kell élveznie azon folyamatban, amelynek során Oroszország diverzifikálja értékesítését a vezetéken ellátott, de csökkenő gázigényű Európától.

A kizárólagos exportjoggal rendelkező Gazpromnak egyelőre egy LNG terminálja működik, az évi 10 millió tonna kapacitású létesítményben ugyanakkor résztulajdonos a Shell és a japán Mitsui is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.