BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kiszervezésről szól a jövő

Magyarország azért is van lemaradóban az outsourcing területén is, mert a legtöbb hazai vállalat mutyizik, vagyis a vállalatok nem szeretnék, hogy mások belelássanak a könyvekbe. A kiszervezés akadályairól és trendjeiről beszéltek a szakértők a Magyar Szolgáltatóipari és Outsourcing Szövetség (HOA) és a Világgazdaság közös konferenciáján

Nem rendelkezhetnek minden egyes területen szakértelemmel a nagy cégek sem, ezért néhány munkafolyamatot kiszerveznek, amelyek nem illeszkednek szorosan a fő tevékenységükhöz – hangsúlyozta Duda Ernő, a Solvo Biotechnológiai Zrt. vezérigazgatója a kerekasztal-beszélgetésen. Szerinte a magyar vállalatoknál azért is halad lassabban a kiszervezési folyamat, mint külföldön, mert minden hazai vállalat valamilyen formában mutyizik. – Ez fontos oka annak, hogy a hazai piacon lévő, adókkal sújtott vállalatok nem szervezek ki. Az adótörvények alakulása miatt nem is valószínű, hogy ebben javulás lesz, és a cégek nem akarják, hogy mások belelássanak a könyvekbe – mondta Duda Ernő.

Lovas Zoltán, a Nexon termékfejlesztési és szolgáltatási igazgatója is kiemelte, hogy Magyarország elmarad a nemzetközi átlagtól a kiszervezés területén. A cégek több mint 50 százaléka már kiszervezte a bérügyvitel kapcsolatos tevékenységét, de az informatikai tevékenységet is a folyamat erősödése látható. hozzátette, hogy havonta közel egymillió munkavállaló bérszámfejtését a Nexon rendszerén belül végzik.

Az informatikai kiszervezések felgyorsulását erősítette meg Kovács Attila, a T-Systems Magyarország Zrt. projekt és üzemeltetés irányítás ágazat igazgatója is. A közepes méretű vállaltok majdnem 90 százalék kiszervezi az informatikai szolgáltatásokat. Szerinte egyre inkább a „felhők” felé mozdul a világ, ami szintén a külső szolgáltatás felé mutat. A Gartner szerint azonban az outsourcing világszerte és Magyarországon is növekszik. Kovács Attila szerint az minden hamarosan a felhőből lesz elérhető: nem tudjuk, hogy a bankban biztonságban van a pénzünk, de ezt hisszük. Aki a felhőbe teszi az adatait és onnan vásárolja az üzleti folyamatokat, annak el kell hinni, hogy ott biztonságban vannak az adatok.

Hajnal Péter, a BDO Magyarország outsourcing igazgatója szerint is a nemzetközi trend a kiszervezés erősödése, ezzel szemben a magyarországi kkv-k csak most kezdtek bele az outsourcing tevékenységbe. A bizonytalanság nagyon nagy, mert nem akarnak kiadni belső információkat – emelte ki a szakértő. A bérszámfejtés kiszervezésének az az alapja, hogy folyamatosan változik a jogszabályi környezet, és ennek az elvárásnak nem tudnak megfelelni a cégek.

Sokszor egy cég nem akar bérszámfejtéssel foglalkozni, mert nem illik az üzleti profiljába – tette hozzá Lovas Zoltán, a Nexon igazgatója. Az első megközelítés a kiszervezésnél mindig az, hogy mennyibe kerül a bérek kiszámolása házon belül vagy kívül, de azt is figyelembe kell venni, hogy ezeket a dolgozókat állandóan képezni kell, ha a vállalat foglalkoztatja őket. Sokszor a HR-vezetők foglalkoznak bérszámfejtéssel, pedig nem ez a fő feladatuk – jegyezte meg.

Nem is mindenki gondolkodik ugyanúgy a kiszervezésről: van olyan vállalat, amelyik szeretne egy bérszámfejtőt a Nexontól, aki ott ül a cégnél, mintha az adott vállalat dolgozója lenne. Sokszor emlékeztetnünk is kell a kollégákat, hogy a szabadságok kapcsán minket kell keresniük, mert ők a Nexon alkalmazottjai. A másik véglet az, hogy odaadják a bért is, és nekünk kell elutalni a vállalt alkalmazottainak a pénzt – mondta.

Duda Ernő szerint látszik egy hullámzás az outsourcingban, vagyis öt-tíz évenként változnak a trendek: egyszer mindent házon belül akarnak végezni, máskor pedig sok mindent kiszerveznek. A következő évek azonban a kiszervezésről szólnak majd. Szerinte veszélyes, hogy mi magyarok akartunk lenni a legnagyobb összeszerelőműhely a világon. Nem jó, hogy a cégek ide szerveznek ki összeszerelőműhelyeket, mert a világ más felé megy – vélekedett Duda Ernő. A mesterséges intelligencia és a robotika fejlődik, ezzel párhuzamosan iparágak fognak megszűnni, és a lényeg az lesz, hogy mennyire igényel sokoldalú tudást a munka, amit végzünk.

Lovas Zoltán is az outsourcing növekedését vetíti előre Magyarországon. Nem kell miden cégben szuper informatikusoknak, könyvelőknek ülni. El vagyunk maradva a világtól, de próbál az ország felzárkózni ebben a tekintetben is.

Innováció kell

Amit egy cég nem tud tökéletesen létrehozni, azt megvásárolja a külvilágtól – fejtette ki Bocsárdi László, a Siemens Zrt. stratégiai beszerzési igazgatója a konferencián. A Siemens meg van elégedve magyar a szállítóinkkal, és azokkal dolgozik együtt, akik képesek haladni a korral. A változásokkal azonban együtt kell élni, hiszen nem tervgazdasági időket élünk. Szerinte a kiszervezéshez sokszor innovatív megoldások kellenek.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.