BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ön is észrevette? A legnagyobb titokban csökkentette a benzin árát a Mol

A hét végén nem csak a gázolaj, hogy hanem a benzin kiskereskedelmi ára is csökkent, emiatt több kúton is már 580 forint alatt van a benzin literje.

Szép csendben a benzin kiskereskedelmi árát is csökkentette a Mol a hét végén. Pénteken írtuk arról, hogy szombattól mérséklődik a gázolaj nagykereskedelmi ára 2 forinttal, ám a benziné nem változik, annak ellenére, hogy a dollárral szemben a forint jelentősen erősödött a hét utolsó napján. Ehhez képest vasárnap reggel a benzin fogyasztói ára is alacsonyabb volt, mint napokkal korábban. Az általunk megfigyelt Mol kúton, az M6-os autópálya érdi lehajtójánál 579 forintba került egy liter benzin.

benzin ár
Ön is észrevette? A legnagyobb titokban csökkentette a benzin árát a Mol / Fotó: Karnok Csaba

Benzinár: napok óta jobban csökken a kiskereskedelmi ár

Azonban nem teljesen előzmény nélküli, hogy a két ár változása eltér, erre a Holtankoljak szerkesztői is felhívták a figyelmet legutóbb.

Az átlagárakból is látszik, hogy ma a kutak árai nagyobb mértékben csökkentek, mint a bejelentett nagykereskedelmi árváltozás, hiszen a benzin átlagára 5 forinttal alacsonyabb, mint csütörtökön

írták pénteken közzétett bejelentésükben. Ugyanakkor fontos jelezni, hogy a nagykereskedelmi ár módosulását nem feltétlen követi a kiskereskedelmi ár. Többször történt hasonló, például 2023 decemberében, mielőtt életbe lépett a nagy jövedéki adóemelés, a Mol szó nélkül kezdte el faragni a kiskereskedelmi árakat. Akkor pár nap leforgása alatt egészen 540 forintig csökkent a benzin és a gázolaj ára, hogy aztán januárban két lépcsőben megemelkedjen. Igaz, mást nem is tehetett a Mol, mivel 42 forinttal emelkedett az üzemanyagok jövedékiadó-tartalma.

Kinyílik néha a kereskedők árrése

A jelenség mögött elsősorban az húzódhat meg, hogy amikor a hazai üzemanyagárakat meghatározó két komponens, a forint, illetve az olaj ára kedvezőtlen irányban mozdul el, akkor a kereskedők szinte azonnal áthárítják az árakba. 

Fordított esetben azonban előszeretettel kivárnak, így pár hétig nagyobb árréssel dolgoznak. A mostani, bejelentés nélküli üzemanyagár-esés magyarázata az lehet, hogy az izraeli–iráni háború lezárását követően a nagykereskedelmi ár módosulását sokáig nem követte le a kiskereskedelmi ár.

A június 13-án kitört izraeli–iráni háború hírére az olaj ára is kilőtt, egy nap leforgás alatt a Brent ára 12 százalékkal emelkedett.  A 70 dollár fölötti olajár azonnal megjelent a hazai kutak áraiban, sőt, attól lehetett tartani, hogy ha eszkalálódik a helyzet a Hormuzi-szoros lezárásával, akkor egészen 700 forintig is elmehet a benzin és a gázolaj ára. Június 24-án aztán megtörtént a fordulat, véget ért a háború, ennek ellenére, a hazai üzemanyagárak csak lassan csordogáltak lefelé, pedig a forint még erősödött is közben.

Az erős forint segít a benzin és a gázolaj csökkentésében

A mostani üzemanyagár-csökkenés leginkább épp a hazai fizetőeszköznek köszönhető. Bár a Brent ára is visszatért a 70 dolláros szint alá, a forint még annál is jobb formát mutatott az utóbbi hetekben. Péntek reggel az euróval szemben 10 hónapos, míg a dollárral szemben rövid ideig két éve nem látott szint alatt volt, számunkba ez utóbbi az érdekes az ár szempontjából.

Utoljára 2023 júliusában volt a forint a zöldhasúval szemben 337 dollár alatt. Abban az időszakban az olaj ára masszív emelkedésben volt, 80 dollár fölött jegyezték a Brentet, azonban így is a jelenleginél alacsonyabbak voltak az üzemanyagárak, a benzin 570, a gázolaj 560 forintba került.

Most tehát alacsonyabb szinten van az olajár, ami segíthetne csökkenteni a benzin és a gázolaj árát. Csakhogy a jövedékiadó-tartalmuk is magasabb azóta, emiatt elemzők szerint sokkal olcsóbbak már nem nagyon lesznek. Feltéve, ha a forint nem folytatja, az elmúlt időszakban látott menetelését.
 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.