A nyári hónapok hagyományosan csúcsidőszaknak számítanak a személyi kölcsönök piacán: sokan ilyenkor vágnak bele lakásfelújításba, finanszírozzák gyermekeik iskolakezdési kiadásait vagy – a pénzügyi tudatosságot háttérbe szorítva – akár a nyaralás költségeit is hitelből állják. Idén nyáron azonban nemcsak a kereslet élénkülése látványos, hanem a banki verseny is: az egy számjegyű kamatokért folyó küzdelem új szintre lépett – hívta fel a figyelmet most megjelent elemzésében a BiztosDöntés.
A tavaszi hónapokban még úgy tűnt, hogy megáll a kamatcsökkenés lendülete, sőt áprilisban és májusban a jegybanki adatok szerint kismértékben emelkedett is a személyi kölcsönök teljes hiteldíjmutatója (THM). Az elmúlt hetekben azonban egyértelműen fordult a trend: a BiztosDöntés adatai szerint a bankok látványos kamatcsökkentésbe kezdtek, amelynek célja egyértelmű: minél több ügyfelet szerezni a nyári rohamból.
Jelenleg az UniCredit Bank 9,85, az Erste 9,89, a K&H pedig 9,99 százalékos kamaton kínálja személyi kölcsönét – és ezt már akár 450 ezer forintos nettó jövedelemmel is elérhetővé teszik egy 3 millió forintos, 7 éves futamidejű kölcsön esetén.
Aki ebben a versenyben nyerni akar, annak már nem az a kérdés, hogy 10 százalék alatt tud-e lenni a kamata, hanem hogy mennyivel
– fogalmaz Gergely Péter, a BiztosDöntés pénzügyi szakértője. Ráadásul úgy, hogy a legtöbb bank esetében – OTP, MagNet, MBH, UniCredit, Raiffeisen, CIB – a hitelnek indulóköltsége sincs.
A verseny intenzitását jól példázza a Raiffeisen Bank lépése: míg július 1-jén még 9,89 százalékról 9,99 százalékra emelte a személyi kölcsön kamatát az Aktív Számlahasználat és Jövedelem450 kedvezménynél, július 25-től váratlanul 9,49 százalékra csökkentette – jelenleg ez a legkedvezőbb elérhető ajánlat a piacon. A hitelbírálati díjat – amelyet szintén júliusban emelt vissza 1 százalékra – most újra eltörölte, így összességében 150 bázispontos (1,5 százalékos) olcsóbbodás valósult meg a Raiffeisennél.
A banki kínálatban a futamidők is változnak. Az UniCredit Bank például július 12-től egységesen 36 hónapra emelte személyi kölcsönei minimális futamidejét minden konstrukcióban. Korábban akár 12 hónapos futamidőre is lehetett kölcsönt igényelni, a „Plusz” elnevezésű kedvezménysávban pedig 24 hónap volt a minimum – emlékeztetett Gergely Péter.
A szakértő szerint a döntést a keresleti oldal alapozta meg: 2024 decembere óta minden hónapban meghaladta a 3 millió forintot az igényelt személyi hitelek átlagos összege.
A hosszabb futamidő így nemcsak a bankok érdeke, hanem az ügyfeleké is, hiszen kisebb havi törlesztőrészletet eredményez.
A piac növekedését némileg lassíthatta volna a munkáshitel megjelenése. A kamatmentesen igényelhető, legfeljebb 4 millió forintos szabad felhasználású hitel lehetőségével az év első öt hónapjában 24 300-an éltek összesen 94 milliárd forint értékben. Ez az összeg bizonyosan hiányzik a személyi hitelek dinamikájából, még ha panaszra így sincs okuk a bankoknak – emlékeztet Gergely Péter arra, hogy 2025 első öt hónapjában 434,5 milliárd forint személyi kölcsönt folyósítottak a bankok, ami 44 százalékkal haladja meg az eddigi rekorder 2024-es értéket.
A 134 ezer új szerződés nemcsak 13 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor, hanem végre meghaladja a 2019-es, járvány előtti rekordot is. A BiztosDöntés szakembere szerint ugyanakkor a kamatmentes munkáshitel némiképp katalizálhatja a kamatcsökkentéseket személyi kölcsönöknél is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.