Számos ponton, lényegében a szolgáltatás folyamatának minden területén módosult a víziközmű törvény végrehajtási rendelete a most megjelent kormányrendelet szerint. A módosítás előírja például, hogy amennyiben egy szolgáltató átadja a tevékenységet valamely közérdekű üzemeltetőnek, akkor az eljárásban vagy részt vehet a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) illetékese, vagy jegyzőkönyvet kell kapnia az ügyletről három napon belül. A hivatal – előzetes engedélyezőként – megjelenik a közérdekű célra használt víziközművön indítandó tervszerű beruházásoknál, felújításoknál is. A nem tervezhető, halaszthatatlan beavatkozásokról negyedévente kell tájékoztatni.
A módosítás csiszolja az ingatlanoknak a hálózatra való rákapcsolásának lépéseit is. Az igénylőnek ezt egy kérdőív kitöltésével kell kezdeményeznie, feltüntetve például, hogy mennyi ivóvízre tart majd igényt.
A nem lakossági felhasználónak értelemszerűen részletesebb tájékoztatást kell adnia, kitérve például a tervezett bekötés műszaki részleteire, a keletkező szennyvíz jellemzőire, mennyiségére, kezelésének módjára. A feltételek hiányossága esetén a szolgáltató vissza is utasíthatja a kérelmet.
Ha nem teszi, akkor 15 napon belül tájékoztatnia kell az igénylőt a további lépésekről. A szolgáltató hozzájárulása nélküli bekötésnek jogi következményei vannak, ezen felül pedig jól, de rosszabbul is járhat a kalóz víz- vagy csatornahasználó. Ha ugyanis utólag mindent pótol, illetve szabályszerűen átalakít az engedély nélkül létesített berendezésein, műtárgyain, akkor akár maradhat is a hálózaton. Ám, ha nincs szerencséje, akkor – szakmai okokból – mindent elbonttat vele szolgáltató.
A szolgáltató nem tehető felelőssé, ha a kiadási pontján a víz még megfelel a minőségi elvárásoknak, a vételi helyen viszont már nem, mert a minőségromlást a házi rendszer rossz állapota, anyaga okozza. A minőségromlás okát az illetékes népegészségügyi szerv állapítja meg.
Ha a szolgáltató szüneteltetni akarja öt, előre meghatározott munkanapra az ivóvíz-szolgáltatást adott lakossági ügyfelénél, akkor arról legalább 8 nappal előbb kell tájékoztatást kell küldenie. Az értesítésben szerepelnie kell a felhasználóval szembeni, jogcímenkénti követeléseinek, összegszerűen és fizetési határidőkkel.
A lakossági vízellátás csak akkor szüneteltethető, ha az adott háztartás közterületről is kielégítheti ivó- és közegészségügyi vízigényét, vagy szolgáltatója más módon gondoskodik a vízellátásáról. A csapelzárás feltétele az is, hogy az ügyfél igazoltan átvegye az értesítést.
A módosítás szerint a szolgáltatónak adott mennyiségű vízzel kell ellátnia azon lakossági ügyfeleit, akiknél tervezetten vagy üzemzavar miatt szünetel az ivóvízellátás. A napi mennyiség az ellátási szünet növekedésével emelkedik.
Mentesülhetnek a locsolásra használt víz utáni szennyvízdíj fizetése alól azok, akiknek szennyvíz-elvezetési közszolgáltatási szerződésük van, szennyvízmérőjük viszont nincs. Vagy kérik a mérő telepítését (amit műszakilag a lehető, legegyszerűbben kell megoldani), vagy mérő nélkül korrigáltatja a vízmennyiségét, de ekkor bel kell egyeznie, hogy előzetes bejelentés nélküli is ellenőrizhetik. Az előbbiek vonatkoznak a haszonállat tartásának vízigényére is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.