Az állam a kereskedő cégek mellé energiainfrastruktúra-érdekeltségeket is vásárolna egy javaslat szerint, amely még nem került a kormány elé – közölte Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség államtitkára a Portfolio konferenciáján. Az érdekeltségek megszerzése után az elosztókat szétválasztanák üzemeltetőkre és eszköztulajdonosokra. Az infrastruktúrát tulajdonló társaságokból létrehoznának egy infrastruktúra-alapot, az üzemeltetők pedig az ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt.-n keresztül a gáz esetében a Főgáz szakemberei lennének.
Mindazonáltal a kormány az ésszerűség talaján maradva nem minden társaságot és főleg nem mindenáron akar megvásárolni. Ahol erre sor kerülhet, ott 2018 végéig az MFB áthidaló hiteléből fogják finanszírozni a vásárlásokat az államtitkár szerint. 2019-re felállhat az a rendszer, amely az MFB-forrást másokkal – intézményi befektetők tőkebefektetésével, lakossági befektetésekkel, hosszú távú nemzetközi hitelekkel – váltanák ki. Az elképzelések szerint az infrastruktúra-alap pályázhatna uniós forrásokra is.
A tervek szerint a paksi áramot előállítási áron kapná meg és adná tovább az egyetemes közműszolgáltató. Azzal a nagy vitát kiváltott lehetőséggel kapcsolatban, hogy egy időre felfüggesztenék a nukleáris alapba történő befizetést, hangsúlyozta, hogy ez uniós és nemzetközi szervezetekkel való konzultációt igényel, és leszögezte: nem kockáztatják a Paks II.-tervekkel kapcsolatos bármilyen probléma felmerülését.
Jövőre létrejönne egy közműszolgáltató központ is, amely részben Magyar Posta-csoporton belül működő, de átalakítandó Díjbeszedő-csoportra támaszkodik majd. A változás jelentős megtakarítást ígér.
Az államtitkár szerint megtakarítást hozna, ha a következő gázévtől a Mol által Magyarországon felhozott gáz nem a Magyar Földgázkereskedőn keresztül jutna el az egyetemes szolgáltatókhoz, hanem közvetlenül az ENKSZ vásárolná meg. A vitaanyag alapvetése egy új szemlélet bevezetése, amelyben az állami vállalati képességeket szervezetten, a szinergiák maximális kiaknázásával, egy rendszerbe foglaltan kell működtetni, megfelelve uniós és nemzetközi szabályoknak. Ebben részt venne az MVM, a Mol-csoport, az MFB és a Magyar Posta is. A cél nem elsősorban a nyereség elérése, hanem az, hogy a keletkező profitot a biztonságos működtetésre lehessen fordítani. Ha a rendszer működőképes, felmerülhet a rezsicsökkentés folytatása is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.