BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem változtatott a besoroláson az S&P

Változatlanul hagyta Magyarország BBB– szintű államadós-besorolását a Standard & Poor’s péntek este közzétett döntésében, összhangban az elemzői várakozásokkal. A hitelminősítő nem változtatott az egy szinttel a bóvlikategória feletti minősítés stabil kilátásán se, ami arra utal, hogy a cég még hosszú ideig fent kívánja tartani a BBB– szintű besorolást, vagyis felminősítési és leminősítési szándéka sincsen.

A három nagy hitelminősítő intézet – a Moody’s, az S&P és a Fitch – öt év után, tavaly emelte vissza Magyarországot a befektetésre ajánlott sáv legalsó lépcsőfokára, mivel javultak a gazdaság növekedési kilátásai, tartósan alacsony szinten volt a költségvetési hiány, folyamatosan csökkent az államadósság és magas szinten stabilizálódott a fizetési mérleg többlete.

A Nemzetgazdasági Minisztérium a döntés utáni közleményében azt emelte ki, hogy a piacok megítélése továbbra is megelőzi a hitelminősítők lépéseit, még kedvezőbben ítélik meg Magyarország teljesítményét, mindez a hitelminősítői besorolás további javítását indokolja. Hozzátették, hogy a befektetésre ajánlott kategória hivatalos belépő számos nemzetközi finanszírozónál, így jóval bővebb intézményi körből és kedvezőbb feltételek mellett tehet szert forrásokra a magyar adósságkezelés.

Az S&P elemzése a magyar kormány által idén várt 4 százalékos GDP-növekedésnél szerényebb, 3 százalék körüli bővülést prognosztizál. A 2018–2020-as időszakban pedig 2,5 százalék alatti GDP-növekedést várnak – többek között ez az a kulcsfontosságú tényező, amely miatt nem tudják feljebb minősíteni az országot.

Idén támogatni fogja a gazdasági növekedést az EU-pénzek lehívása, a kormányzati gazdaságélénkítés, az áfacsökkentések, a bankadó mérséklése, a lakástámogatás, valamint az emelkedő reálbérek. Ugyanakkor középtávon a GDP-növekedést korlátozza a romló demográfiai helyzet, a kivándorlás, a túlzottan nagy közszféra, valamint a kedvezőtlen beruházási környezet és az alacsony termelékenység. Ezzel együtt az S&P feszes költségvetési gazdálkodást és tovább csökkenő adósságot vár. A cég 2017 és 2020 között 2,3 százalékos deficitet lát reálisnak, így a tavaly év végén mért 73,9 százalékos GDP-arányos államadósság 2020-ra 67,4-re csökkenhet.

Az adósbesorolás javulásához az kellene az S&P szerint, hogy gyorsabban csökkenjen az államadósság, mérséklődjön a sérülékenység vagy javuljon a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikájának transzmissziója. Ugyanakkor leminősítés jöhet, ha megáll, és visszafordul az adósságráta jelenlegi mérséklődési trendje, és akkor is, ha a közintézmények transzparenciája tovább romlik, főképp, ha ez rontja a költségvetés helyzetét.

A Világgazdaság által korábban megkérdezett elemzők arra számítanak, hogy a Fitchtől, a Moody’stól és az S&P-től nem a tavaszi felülvizsgálatok során érkeznek kedvező hitelminősítő lépések, hanem inkább az év második felében. Akkor a mostani stabil helyett a felminősítésre utaló pozitív kilátást adhatnak, és az sem elképzelhetetlen, hogy lassan újabb felminősítéseket kapunk, amennyiben tényleg nem történik kedvezőtlen fordulat az intézményi környezet, a gazdasági növekedés és a költségvetési politika terén.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.