Egyre élesebb kritika éri Európában az amerikai–uniós kereskedelmi megállapodás megkötését, beálltak a sorba a vezető francia politikusok is. Francois Bayrou miniszterelnök „szomorúnak” nevezte a hétvégén Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Donald Trump amerikai elnök között létrejött egyezséget.
„Komor nap ez, amikor a szabad népek szövetsége, amely közös értékeik megerősítésére és közös érdekeik védelmére jött létre, beletörődik az alávetettségbe” – írta Bayrou az X-en.
Más francia miniszterek is bírálták a megállapodást, köztük az európai ügyekért felelős miniszter és az ipari tárca vezetője, tudósított az AFP hírügynökség.
Az Európai Bizottság és az Egyesült Államok között tárgyalt kereskedelmi megállapodás átmeneti stabilitást hoz az amerikai vámok eszkalációja által fenyegetett gazdasági szereplőknek, de kiegyensúlyozatlan
– írta ugyancsak a közösségi oldalon Benjamin Haddad, a francia európai ügyekért felelős.
A kiegyensúlyozatlanságot hangsúlyozta Európai Parlament Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságának elnöke, Bernd Lange is, aki szerint a dokumentum akár még a blokk gazdasági stabilitását is alááshatja.
Marc Ferracci francia ipari miniszter a kritika mellett azt hangsúlyozta, hogy többhetes vagy hónapos tárgyalásra van még szükség ahhoz, hogy formálisan is kész legyen a megállapodás. „Ez még nem a történet vége” – nyilatkozta az RTL-nek, hozzátéve, hogy többet kell tenni a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok kiegyensúlyozása érdekében.A francia ellenzék is elégedetlen, élesen bírálta a megállapodást Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés parlamenti frakcióvezetője is, aki szerint az
„politikai, gazdasági és morális fiaskó” Európa számára.
Az egyezség súlyosan aláássa az EU szuverenitását és tovább gyengíti a 27-eket „a brüsszeli bürokrácia” nyomása alatt, írta Le Pen a Caliber tudósítása szerint ugyancsak az X-en.
A franciák éles bírálata egyébként nem meglepő, miután Párizs erőltette a leginkább, hogy az EU vesse be az úgynevezett nukleáris opciót, a gazdasági kényszerítés elleni eszközt (anti-coercion instrument – ACI) az Egyesült Államokkal szemben. Emmanuel Macron elnök és kormánya azt akarta elérni, hogy Brüsszel „megnyomja a piros gombot”, ha Trump nem hajlandó belemenni az EU számára elfogadható feltételekbe.
Az olasz Brando Benifei, a Demokraták Progresszív Szövetsége képviselőcsoport tagja, az Európai Parlament amerikai kapcsolatokért felelős bizottságának elnöke amiatt panaszkodott, hogy az EU rosszabb feltételeket kapott és fogadott el, mint az Egyesült Királyság.
„Ez nem jó kiindulási pont, és meg kell vizsgálnunk a részleteket, hogy megértsük, pontosan mivel szembesülünk” – idézte a savait a brit Telegraph.
Jonathan Reynold brit üzleti miniszter azonban megfejtette a lapnak, hogy mi az eltérő bánásmód oka: „kétségtelenül” a Brexit, amelyet Donald Trump annak idején teljes mellszélességgel támogatott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.