A Grand Tokaj Zrt. eddigi, összesen csaknem 8 milliárd forintnyi tőkejuttatását ezúttal 1,3 milliárddal toldotta meg a tulajdonosi jogokat gyakorló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. Február elején 50 millió forinttal, 3,837 milliárd forintra nőtt a borászati cég alaptőkéje, ez azonban csak a névérték, a tőkejuttatás kibocsátási értéken 1,3 milliárd forint volt. A tőkeemelés célja a 2016-os szüret szőlőfelvásárlásának a finanszírozása – válaszolta a Világgazdaság kérdésére az állami vagyonkezelő. A leszüretelt szőlő felvásárlása az egész borvidék számára égető kérdés. A Grand Tokaj adja ugyanis a térség teljes bortermelésének mintegy 40 százalékát. Saját szőlőültetvénye ugyan csak mintegy 70 hektár, de a régió integrátoraként mintegy 1150 hektárnyi területről és több mint 1400 kistermelőtől vásárolja fel a szőlőt.
Legutóbb tavaly november végén kapott tőkeinjekciót a Grand Tokaj, mégpedig méreteset, összesen 3,4 milliárd forintnyit. Abból ugyancsak a szőlőfelvásárlást kellett finanszíroznia, de emellett beruházásra is jutott belőle: 1,3 milliárd forint az évi 10 millió palack kapacitású új palackozó befejezésére (az első ütem 3 milliárd forintból készült el).
A legnagyobb magyarországi borászat igen ambiciózus célt tűzött ki: azt, hogy 2017 végére világszínvonalú, modern borászattá alakuljon át, és Magyarország első luxusmárkájává tegye a Tokajit. Ehhez átfogó beruházási programot indított el. A 2015 végén ismertetett tervek szerint az állami cég összesen mintegy 17,1 milliárd forintos beruházással és fejlesztéssel számolt. Az összeg azonban közelebb lehet a 20 milliárdhoz, ha hozzávesszük a mintegy 2,5 milliárd forintból addigra már megépült, 66 ezer hektoliteres tartálycsarnokra kapott állami támogatást is.
A tavalyig Tokaj Kereskedőházként ismert, az arculatváltás részeként tavaly nevet váltó Grand Tokaj 2013–2015 között 12,4 milliárd forint állami juttatást kapott. A forrás nagyobbrészt tőkeemelés formájában érkezett, az állami apanázsból 4,5 milliárd forintot tett ki a hitel összege. A cégnél úgy becsülték 2015 végén, hogy a talpra álláshoz még mintegy 15,5 milliárd forint szükséges, de 2019-re már nyereséges, önfenntartó működést, osztalékfizetést céloztak meg.
Ez elég távoli célnak tűnt 2015-ben, tekintve, hogy abban az évben bő 1,6 milliárd forint árbevételt ért el a cég, ami jócskán elmaradt a korábban megszokott 3–4 milliárd közötti forgalomtól, ráadásul több mint 1,2 milliárd forint veszteséget kellett elkönyvelnie. A teljes átalakulást meghirdető tokaji társaság a 2012–2015 közötti időszakban összesen 10,6 milliárd forint árbevételt ért el, és közben több mint 6 milliárd forint veszteséget halmozott fel. Utóbbihoz hozzájárult a nem megfelelő borkészletek kisöprése – amit az emlékezetes, 2010-re visszanyúló „borpancsolási” ügy miatt kellett megtenni –, egyben a mérlegben történt leírása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.