BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erős alapokon újulhat meg tavaszra a kiskereskedelem

GY. B. | Válságállónak bizonyult a hazai kiskereskedelem az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) értékelése szerint, noha a Központi Statisztikai Hivatal azt jelentette, hogy tavaly 0,2 százalékkal csökkent a boltok forgalma, miután decemberben 3,2 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 4 százalékkal csökkentek az eladások. Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágvezetője különösen negatív meglepetésnek értékelte a nem élelmiszer jellegű boltok majdnem 10 százalékos év végi visszaesését. A korai boltzár önmagában is csökkentette az értékesítési volument, de ehhez hozzájárulhatott a korlátozások miatt több szektorban romló gazdasági helyzet. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint az idén 5-5,5 százalékkal nőhet a kiskereskedelem. A járványhelyzet előtti szint elérése a tavaszi hónapokban várható, a külföldi vásárlókra építő üzletek kilábalása azonban későbbre tehető. Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője úgy véli, a 4 százalékos minimálbér-emelés miatt a nettó reálbérek jóval kisebb mértékben nőhetnek az idén, mint a korábbi években, ez pedig visszafoghatja a kiskereskedelem bővülését.

Az ágazat teljesítménye 2010 óta mintegy 40 százalékkal nőtt 2020 végére – összegzett Cseresnyés Péter, az ITM kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára, felidézve, hogy 2013 nyaráról tavaly márciusig, 81 hónapon át töretlenül bővült a kiskereskedelmi forgalom. A koronavírus-járvány áprilisban több mint 10 százalékkal vetette vissza a szektor teljesítményét. Bár a korábbi évekre jellemző dinamika megszakadt, a napi fogyasztási cikkeket – élelmiszert, tisztálkodási szereket, gyógyszert – árusító üzletek forgalma ősztől havi 2-3 százalékkal emelkedett. A növekedést a tartós fogyasztási cikkek és az üzemanyagok forgalmának visszaesése, az elhalasztott beszerzések, utazások fogták vissza. Cseresnyés Péter szerint fontos szempont, hogy a pánikvásárlások néhány tavaszi hétre korlátozódó időszakában sem volt példa tartós áruhiányra, nem találkoztunk üres polcokkal. A napi fogyasztási cikkek és gyógyszerek mindig elérhetők voltak az üzletekben és a patikákban. Eközben jelentősen felgyorsult az internetes és a csomagküldő forgalom térnyerése, tavaly felülmúlta az 1000 milliárd forintot, a novemberi 137 milliárd forint pedig minden idők legerősebb havi e-kereskedelmi adata. Az online értékesítés forintosított éves teljesítménye 2018-hoz képest a duplájára, 2016-hoz viszonyítva a három és félszeresére nőtt. Az e-kereskedelem korábban 6-7 százalékkal részesült a teljes forgalomból, 2020-ban azonban már 9 százalékhoz közelített.

 

Több ellenőrzés, kevesebb visszaeső

Az ITM már tavaly februárban fokozott fogyasztóvédelmi ellenőrzéseket rendelt el. A korábbi években 700-900 ellenőrzést végeztek, de tavaly már 1500 webáruházat vizsgáltak meg. A 2019-es mintegy 6 millió forint után csaknem 22 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabtak ki az online kereskedelem területén. Az ismételt jogsértések aránya a korábbi évek 54 százalékos átlagáról 18 százalékra csökkent.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.