BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Amerikai vámok: az EU még bízik az alkuban, de már felkészült a legrosszabbra

Az Európai Unió külkereskedelmi miniszterei elítélték a frissen bejelentett amerikai vámintézkedéseket, amelyek az uniós export hetven százalékát érintik. A tagállamok ennek ellenére meghosszabbították a válaszintézkedések felfüggesztését, hogy még jusson idő egy esetleges megállapodásra. Eközben Brüsszel új kereskedelmi partnerekkel – például Indonéziával és Indiával – gyorsítja a tárgyalásokat a globális kapcsolatok átrendezése érdekében.

Az Európai Unió szerint elfogadhatatlanok a frissen bejelentett, akár 30 százalékos amerikai vámok, mégis nyitva hagyja az ajtót a tárgyalások előtt – derült ki a külkereskedelmi miniszterek brüsszeli egyeztetését követően. Bár az EU készen áll arányos válaszlépésekre, a tagállamok továbbra is elkötelezettek a megegyezés iránt, amely enyhíthetné a vámterheket, és visszahozhatná a kiszámíthatóságot a transzatlanti kereskedelembe.

Amerikai vámok: az EU még bízik az alkuban, de már felkészült a legrosszabbra
Amerikai vámok: az EU még bízik az alkuban, de már felkészült a legrosszabbra / Fotó: Melnikov Dmitriy

Az EU kész a válaszra, de egyelőre még kivár

Az uniós tagállamok széles körű támogatásukkal meghosszabbították az Egyesült Államokkal szembeni 21 milliárd euró értékű ellenintézkedések felfüggesztését. Az intézkedések eredetileg július 15-én léptek volna életbe, de most augusztus elejére halasztották őket, hogy több idő jusson a tárgyalásokra.

Ám az EU felkészült: 

ha nem sikerül megállapodásra jutni, a bizottság gyorsan benyújthatja a következő szankciócsomagra vonatkozó javaslatokat. 

„Az EU egységesen áll ki a kölcsönösen előnyös megállapodásért, de kész megvédeni az érdekeit is” – fogalmazott Lars Lokke Rasmussen, Dánia külügyminisztere. Bár az Egyesült Államok által kilátásba helyezett, országspecifikus vámok augusztus 1-jéig még nem lépnek életbe, az EU-s exportőrök már most súlyos terheket viselnek. Az Egyesült Államok jelenleg háromféle vámot alkalmaz:

  • 10 százalékos alapszintű vámtarifa,
  • 50 százalékos „232-es szekció” vám acélra és alumíniumra,
  • 25 százalékos kiegészítő vám az autóipari termékekre.

Ennek következményeként ma már az EU-ból az Egyesült Államokba irányuló export mintegy 70 százalékát érintik valamilyen pótlólagos amerikai vámintézkedések.

Sefcovic: ha Trump beváltja fenyegetését, megszűnik a kereskedelem az EU és az USA között
Az EU kereskedelmi biztosa közölte, hogy a Trump elnök által az uniós importra bevezetni kívánt 30 százalékos vám gyakorlatilag megszüntetné a kétoldalú kereskedelmet. Maros Sefcovic azt is elmondta, hogy napi szinten tárgyal az amerikaiakkal, és úgy véli, közel állnak a megállapodáshoz.

Új partnerekre van szükség

A feszültségekkel teli transzatlanti viszony miatt az EU egyre inkább a kereskedelmi kapcsolatok diverzifikálására törekszik. Július 13-án politikai megállapodás született Indonéziával az átfogó gazdasági partnerségi egyezményről, amelyet a felek már szeptemberben lezárhatnak. A miniszterek bíznak benne, hogy India felé is sikerül még az év vége előtt gazdaságilag érdemi megállapodást tető alá hozni. Emellett gyorsítani kívánják a tárgyalásokat olyan partnerekkel, mint Mexikó, a Mercosur-országok, Thaiföld, a Fülöp-szigetek, Malajzia, Ausztrália és a Perzsa-öböl menti államok.

Kína sem maradt ki: ritkaföldfémek, elektromos autók és sertéshús

A tanácskozáson az EU–Kína kereskedelmi kapcsolatok is napirendre kerültek, különös tekintettel a július végére tervezett EU–Kína csúcstalálkozóra. Az Európai Bizottság beszámolt a kínai exportkorlátozásokról (például ritkaföldfémek terén), valamint a piacra jutási nehézségekről, amelyek többek között a kozmetikumokat, gyógyszereket és élelmiszereket érintik. 

A miniszterek aggodalmukat fejezték ki Kína új, megalapozatlan védővámeljárásai miatt is, 

amelyek az uniós sertés-, tej- és brandykivitelre irányulnak. Az EU célja továbbra is a kockázatok csökkentése (de-risking) és a kereskedelmi kapcsolatok szélesítése marad.

Trump százszázalékos vámokkal fenyegeti Oroszországot Ukrajna miatt

Az Egyesült Államok súlyos gazdasági lépéseket helyezett kilátásba Oroszországgal szemben: Trump szerint 100 százalékos vámokat vezetnek be, ha Moszkva nem szünteti be az ukrajnai hadműveleteket 50 napon belül. Trump az Ovális Irodában tartott megbeszélésen úgy fogalmazott: „Nagyon súlyos vámokat fogunk kivetni, ha 50 napon belül nem születik megállapodás.”

Hozzátette, hogy a vámok mértéke „nagyjából 100 százalék” lesz.

Az amerikai elnök az Ukrajna elleni orosz agresszió azonnali leállítását követelte, és figyelmeztette Moszkvát, hogy gazdasági megtorlásra számíthat, ha nem történik előrelépés a következő hetekben. Az amerikai elnök azt is bejelentette, hogy az Egyesült Államok további fegyvereket küld Ukrajnának, miközben egyre elégedetlenebb az orosz tűzszüneti elutasítás miatt. Azt is közölte, hogy ha 50 napon belül nem születik megállapodás Moszkvával, életbe lépnek az Oroszországot sújtó másodlagos vámok.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.