BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Oil,Field,,Oil,Drilling,Rig,In,The,Evening olajipar
üzemanyag
olajpiac, olajár

Olajárzuhanás Trump új vámfenyegetései miatt: háttérbe szorul az orosz kockázat – Kína tartja a keresletet, az OPEC lazít

A piacok egyre inkább túlkínálatot áraznak, miközben Kína stabil keresletet mutat. Az amerikai elnök ismét feltüzelt kereskedelmi háborúja nyomán estek az olajárak, miután az új Oroszország elleni nyomásgyakorlás nem érinti közvetlenül az energetikai exportot.

Bár a várva várt orosz olajszankciók elmaradtak, Trump új kereskedelmi háborús fenyegetései így is elégnek bizonyultak ahhoz, hogy az olajárak mélypontot érjenek. A piac túlkínálatra készül, miközben Kína továbbra is stabil importőr.

Oil,Field,,Oil,Drilling,Rig,In,The,Evening olajipar
üzemanyag
olajpiac, olajár
Az amerikai elnök ismét feltüzelt kereskedelmi háborúja nyomán estek az olajárak, miután az új Oroszország elleni nyomásgyakorlás nem érinti közvetlenül az energetikai exportot / Fotó: Shutterstock

Az olaj ára több mint 1 százalékot esett, miután az amerikai elnök hétvégi bejelentései újabb vámfenyegetéseket tartalmaztak az Európai Unióval és Mexikóval szemben. 

A West Texas Intermediate hordónkénti ára 68 dollár alá csúszott, mivel a befektetők attól tartanak, hogy a kereskedelmi feszültségek ismét gyengítik a globális energiakeresletet.

Ugyanakkor Donald Trump új stratégiát hirdetett az ukrajnai háború lezárására: százszázalékos másodlagos vámokat helyezett kilátásba minden olyan ország számára, amely Oroszországgal üzletel, ha 50 napon belül nem jön létre tűzszünet.

A bejelentés azonban nem tartalmazott közvetlen szankciókat az orosz olajexporttal szemben, amelyre a piac korábban spekulált. A részletek nyilvánosságra hozatalát követően az olajárak mélypontot értek el napközben.

Egyre labilisabb olajárak

A vámfenyegetések újabb hulláma felerősítette az aggodalmakat a kereslet csökkenése és az év második felére várt túlkínálat miatt. A Bloomberg értesülései szerint a vagyonalapok az év eleje óta nem látott mértékben fordultak el az olajtól, miközben az OPEC+ fokozatosan enyhíti a korábbi kitermelési korlátozásokat.

A rövid távú keresleti kilátások azonban egyelőre nem romlottak jelentősen. Kína az év első felét rekord kereskedelmi többlettel zárta, és az adatok szerint emelkedtek az ország olajimportjai, különösen Iránból. A Vortexa adatai szerint júniusban nagyot nőtt a kínai vásárlás iráni hordókból.

Bár az olaj idén eddig több mint 5 százalékos mínuszban van, a piac egyensúlyoz a közel-keleti geopolitikai feszültségek és a globális kereskedelmi háború között. A befektetők most az amerikai inflációs adatokra figyelnek: a keddi fogyasztói árindex (CPI) döntő lehet a monetáris szigorítás jövőjének megítélésében.

Trump százszázalékos vámokkal fenyegeti Oroszországot Ukrajna miatt – új fegyverszállítmányokat ígért Kijevnek

A lépésről a NATO főtitkárával tartott találkozón beszélt. Az Egyesült Államok 100 százalékos vámokat vezethet be Oroszországgal szemben, ha az ország nem hagy fel az ukrajnai hadműveletekkel 50 napon belül – közölte Donald Trump amerikai elnök hétfőn.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.