BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyedülálló lézerberendezés az ipari szférában

Interjú Lenkeyné Dr. Biró Gyöngyvérrel, a Bay Zoltán Kft. ügyvezető igazgatóhelyettesével az Edutus Főiskolával együttműködésben beszerzett nagyteljesítményű ipari lézerberendezés alkalmazásáról és az abban rejlő lehetőségekről.

Miben különleges pontosan ez a lézerberendezés? Mit tud, amit a többi nem?

A napokban beüzemelt lézer, képességeit tekintve Magyarországon teljesen egyedülálló. Hazánkban kb. 500-600 lézerberendezés üzemel, de ezek jóval kisebb „tudásúak” és jellemzően csak egy-egy speciális feladat elvégzésére alkalmasak. Az Edutus Főiskola által vásárolt és a Bay Zoltán Kft. szakembergárdája által működtetett berendezés két különálló részből áll, amelyek hazai szinten önmagukban is unikálisak, míg egy berendezés két részeként egész Európában mindössze 5 másik ehhez hasonló teljesítményű, ipari hasznosításra is alkalmas lézer berendezés található.  A CNC-mozgatású rész a gépipari kutatás-fejlesztési tevékenységek számára biztosít hatalmas lehetőségeket, míg a robotmozgatású egység inkább az oktatásban és a lézertechnológiai kísérletezésben alkalmazható.

Hogyan talált egymásra a két intézmény, az Edutus Főiskola és a Bay Zoltán Kft.?

Mi a Bay Zoltán Kft-nél alapvetően alkalmazott kutatással foglalkozunk, és leginkább hazai szinten egyedülállóvá az itt összpontosuló komplex tudás tesz minket. Több szakterületen (pl. biotechnológia, lézertechnológia, infokommunikáció, anyag- és nanotechnológia, logisztika, mechatronika, szerkezetintegritás) rendkívül magas színvonalon képzett kutatók dolgoznak nálunk. Ezt ismerte fel annak idején az Edutus Főiskola, amikor minket kerestek meg tervükkel, miszerint szakembereink és az említett berendezés segítségével képzési palettájukat műszaki irányvonallal bővítenék. A két intézmény összefogása révén sikerült engedélyeztetni a mechatronika alapszak lézertechnológiai szakirányú BSc képzést, amelynek alapját ez a most beszerzett lézerberendezés adja.

Miért van szükség erre a képzésre? Milyen lehetőségeket rejt a berendezés az oktatás területén?

A magyarországi vállalatok (pl. beszállító cégek, alkatrészgyártók) kapva-kapnának azokért a dolgozókért, akiknek van lézeres előképzettségük. Eddig ilyen fiatalok – megfelelő, gyakorlatorientált felsőfokú képzés híján – nem voltak. Ezt a hiányt szünteti meg a két intézmény (Bay Zoltán Kft., Edutus Főiskola) együttműködésének eredményeként az Edutus Főiskolán elindult képzés. Mivel az ország minden részében van már lézerberendezés, így könnyen elhelyezkedhetnek majd az itt végzett diákok. A mechatronika szakot végzett mérnökök iránt egyre növekszik a kereslet, hiszen az ipar is folyamatosan bővül és fejlődik így az együttműködés közvetve és hosszú távon a hazai ipar, autóipar, gépipar fejlődését is támogatja.

Hogyan és kik működtetik a lézert?

A lézerberendezést az Edutus Főiskola vásárolta meg, viszont a Bay Zoltán Kft. szakemberei működetik. A délelőtti és kora délutáni órákban oktatási célokra használják. Többek között a Bay Zoltán Kft. szakemberei, például a lézer labor megálmodója, a Lézertechnológiai Osztályunk vezetője, Dr. Buza Gábor professzor és a projektfelelős Kenderi László is a tanárok sorát erősíti, illetve az Edutus Főiskola Műszaki Intézetének tanárai, Valenta László vezetésével képzik majd a hallgatókat. A késő délutáni órákban pedig a Bay Zoltán Kft. szakemberei használhatják saját projektjeikkel, ötleteikkel kapcsolatos, kutatás-fejlesztési feladatokra

Milyen kutatás-fejlesztési területekre koncentrál majd a Bay Zoltán Kft.?

A korszerű ipari lézertechnika területén teljesen új fejezetet nyit ez a berendezés. Kutatás-fejlesztési területen elsősorban a nagysebességű lézersugaras vágási technológiák fejlesztésére; mélyvarratos hegesztési technológiák vizsgálatára és fejlesztésére; a folyamatokba történő azonos idejű betekintés és szabályzás alkalmazási lehetőségeinek vizsgálatára fókuszálunk majd.

Milyen jövőképe van a Bay Zoltán Kft-nek az új lézerberendezés kapcsán?

A közeljövőt tekintve több kutatási kísérletet helyezünk át a lézerberendezés köré építve. Az európai uniós Horizont 2020 kutatás-fejlesztést támogató program az előző év végén lett meghirdetve. Tavaly sok időt fordítottunk rá, hogy az újfajta pályázati rendszert megismerjük, illetve megismertessük a célközönséggel, idén pedig szeretnénk, ha ez a lézer mint alapkutatást támogató eszköz venné ki részét az új pályázati források megcélzásából. Ugyanakkor a berendezéstől függetlenül is, minden intézetünk indulni fog pályázati forrásokért a H2020 rendszerében, erre különösen nagy hangsúlyt szeretnénk fektetni.

Vállalkozásokkal együttműködve teljesen új technológiai fejlesztéseket tervezünk, akár az ő terveikhez betársulva, akár a mi saját ötleteinkhez talált partnerekkel. És természetesen hazai vállalatokat, felsőoktatási intézményeket is keresünk, akikkel partnerségre léphetünk. A távoli jövőt nézve pedig azt tudom mondani, hogy a jó teljesítmény, az új fejlesztési eredmények folyamatosan hoznak újabb feladatokat, és ez bizonyára így lesz a lézeres kutatásainkkal kapcsolatban is.

A Gép

Gyártmány: TRUMPF (Németország)

Sugárforrás: 4 000 W fényteljesítményű, lézerdiódákkal gerjesztett szilárdtest (korong) lézer

Sugárvezetés és -formálás: 100 mikrométer átmérőjű sugárvezető optikai szál, 5-tengelyes CNC vezérlés; 1500x2000x750 mm-es munkatér

További információ: bayzoltan.hu

Sugárforrás: 4 000 W fényteljesítményű, lézerdiódákkal gerjesztett szilárdtest (korong) lézer

Sugárvezetés és -formálás: 100 mikrométer átmérőjű sugárvezető optikai szál, 5-tengelyes CNC vezérlés; 1500x2000x750 mm-es munkatér -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.