Felmérést készített a könyvkiadók aktuális helyzetéről a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) – írja a Könyves Magazin. Ahogy arról többször is írtunk, a járvány miatt a könyvszakma is bajba került. A felmérésből az látszik, hogy 2020-ban a magyar könyvkiadók nagy részénél az árbevétel és a kiadott könyvek száma is jelentősen csökkent.
Fotó: AFP
A koronavírus-járvány okozta válságot a könyvkiadás is megsínyli. Az elmaradó könyvhét és a könyvfesztivál nagyon megnehezítette a helyzetet, ahogy a könyvesboltok bezárása is. Az MKKE most kérdőívekkel próbálta felmérni, hogyan állnak most a könyvkiadók, illetve milyen tendenciákat érzékeltek az idei évben.
A kérdőívet októberben küldték ki az MKKE tagszervezeteinek. Összesen 59 teljes körűen kitöltött kérdőívet kaptak vissza a kiadóktól. A válaszok kiértékelésénél azt is figyelembe vették, hogy 2020 első két hónapja még „jól” indult, és ez bizonyára ellensúlyozta az első 9 hónap számait.
A felmérés alapján a legfontosabb megállapításaik a következők:
- Az első 9 hónap könyveladásból származó árbevétele a kiadók 62,71 százalékánál csökkent az előző év azonos időszakához képest.
- Az első 9 hónapban a megjelent címszám a kiadók 76,27 százalékánál volt alacsonyabb
- Az utolsó negyedévre tervezett és már megjelent címek száma az 59 kiadó 66,1 százalékánál csökkent és 18,64 százalékánál nőtt negyedéves összevetésben.
Az MKKE szerint a vírushelyzet alakulásától, a megszorító intézkedések mértékétől függ, hogy mi lesz a karácsonyi szezonban, hogy alakulnak majd a forgalmi mutatók. Ők bíznak benne, hogy 2020. karácsonyán a könyv lesz a legnépszerűbb ajándék.