A csoportszinten megjelenő kockázatok közül a csoporttagok összetételéből adódó - a pénzügyi vállalkozások tevékenységét érintő - fő tevékenységtípus és a jelenlegi előírásokból adódó szabályozási arbitrázs következtében a hitelezési kockázat tekinthető a legjelentősebb kockázattípusnak. A csoporttagok közül a hitelezési kockázat vizsgálata a hitelintézeteknél és a pénzügyi vállalkozásoknál releváns.
A jelzálogbankok tevékenységéből adódó hitelkockázatot nem ítéljük túlzottan magasnak. A háztartások növekvő eladósodottsága, viszonylag gyenge adósságviselő képessége kockázatot hordoz ugyan, de az állami támogatás miatt viszonylag alacsony a kamatteher, emellett a jelzálogbankok jellemzően az ingatlan hitelbiztosítéki értékének kb. 40-50 százalékáig nyújtanak kölcsönt, a fedezetek biztonságosnak értékelhetők, valamint az ingatlanpiaci árbuborékból származó kockázat sem jelent jelenleg túl nagy kockázatot. Emellett vagy a hitelezés technikája következtében a kockázatból eredő veszteséget az anyabank viseli, vagy pedig a kihelyezésállomány alacsony a csoporton belül - így e csoporttagok nem növelik jelentős mértékben a bankcsoportok hitelkockázatát.
A gépjármű-finanszírozással foglalkozó leánybank hitelezési tevékenysége azért igényel szigorúbb ellenőrzést a tulajdonos részéről, mert a piac e szegmensén az erőteljesen növekvő verseny miatt lazulhatnak a hitelbírálati, kockázatkezelési standardek.
A csoport bankvásárlás útján történő bővítése jelentősebb potenciális kockázatal jár. A körültekintőbb átvilágítás, garancia biztosítása mellett is rejthet az új bank portfóliója fel nem tárt kockázatot, potenciális veszte-séget.
A vizsgált 11 bankcsoport mindegyikének van pénzügyi vállalkozása, melyek tevékenysége, aktivitása az utóbbi időszakban rendkívül dinamikusan fejlődött. 2002-ben 59 százalékkal bővült a tevékenységük, szemben a bankcsoport irányító hitelintézeteinél átlagosan tapasztalt 13 százalékos, a háztartások és a vállalkozók felé irányuló hitelállomány-növekedéssel.
A fennálló szabályozási arbitrázs következtében a pénzügyi vállalkozások hitelkockázati kitettségét - a kihelyezések volumenét, a növekedés dinamikáját, a banki hitelállományhoz viszonyított arányát figyelembe véve - két bankcsoport kivételével valamennyiben jelentősnek minősítettük. (2. táblázat)
A lízingcégek kihelyezéseinek 40 százaléka a vállalkozások, ezen belül főleg a közép- és kisvállalkozók felé irányult. A pénzügyi vállalkozások kihelyezésein belül 86 százalékot képvisel a gépjármű-finanszírozás, az ingatlanlízing, illetve a faktoring a teljes kinnlevőségnek csupán 2,5 százalékát teszi ki. A kölcsönök - a devizahiteleknél alkalmazott alacsonyabb kamat következtében - 81 százalékát deviza alapú konstrukció keretében folyósítják. Az e konstrukciónál megjelenő árfolyamkockázatot alapvetően az ügyfelek viselik, ennek a nemfizetés valószínűségének növekedésén keresztül csak kismértékű hatása van a pénzügyi vállalkozások hitelkockázatára.
A tulajdonosi kontroll erőssége, a magyarországi bankcsoport hitelkockázati kitettségének korlátozására vonatkozó limitrendszer, a rendszeres, a csoportszintű portfólióra, kockázati kitettségre vonatkozó jelentéskérések alapvetően meghatározzák a hazai bankok csoportszintű kockázatkezelésének fejlettségét.
A tulajdonosi kontroll mellett a hazai bankok kockázattudatosságát is mutatja, hogy - a csoportkockázat mérésére, kezelésére vonatkozó előírások hiányossága ellenére - a vizsgált 11 bankcsoportból hét alkalmaz a csoportszintű kockázati kitettség korlátozására, illetve csökkentésére limitet. A korlát vagy a hptv. által meghatározott nagy kockázati limit, vagy speciális szempontok szerint kialakított belső limit, mely egyes esetekben szigorúbb, mint a jogszabályi előírás.
A limitfigyelés rendszerét, rendszerességét alapvetően meghatározza a kockázatkezelés it-támogatottsága. Azon bankoknál, ahol csoportszinten egységes it-platform valósul meg, ott napi (egy bank), ill. havi szinten (három bank) figyelik a csoporttagok egy adóssal, adóscsoporttal szembeni kitettségét. it-támogatottság híján a többi esetben negyedévente a legnagyobb adósok, adóscsoportok felé történő kihelyezésekhez hozzákalkulálják a lízingcégek ilyen irányú hiteleit. A limitek megközelítését, elérését, illetve túllépését egy bank kivételével mind a hat esetben szabályozzák.
A csoportszintű kockázatkezelést nem alkalmazó négy bank a szabályozottságot és a fejlesztési terveket illetően eltérő fejlettségi szinten áll. Egyiküknek már van megfelelő szabályzata és eljárásrendje. A másik három banknál csak a jogszabályi előírások ismeretében kezdik kialakítani a rendszert. (3. táblázat)
A hitelintézetek és a pénzügyi vállalkozások kockázatkezelésének irányítása - az esetek többségében - a banki hitelkockázat-kezelésért felelős vezetőhöz tartozik, illetve ahol a célszegmenst tekintve - lakosság, vállalkozók, kkv-k - elkülönül a kockázatkezelés, ott a csoporttag adott tevékenysége kockázatkezelésének irányítása a banki rendszer szerint különül el. A kockázatok csökkentése érdekében a bankok többsége - három kivétellel - bizonyos összeghatár fölött, illetve meghatározott kölcsöntípusoknál centralizálja a leánybankok hiteldöntését. Általánosságban elmondható, hogy csoportszinten egységes elveket alakítottak ki a hitelkockázat kezelését tekintve, ideértve mind az ügyfélminősítést, mind a fedezetértékelést, mind az ügyletminősítést.
Egy bankcsoport kivételével a portfólió minősítésével párhuzamosan valamennyi pénzügyi vállalkozásnál számoltak el értékvesztést, annak ellenére, hogy kötelező mértékére vonatkozóan nincs előírás. Mind a bankoknál, mind pénzügyi vállalkozásaiknál átlagosan 2 százalékos a portfólió értékvesztéssel való fedezettsége, a szórás a cégeknél és az anyabankoknál is jelentős, értelemszerűen a portfólió összetételéhez igazodik. Kiemelendő, hogy a pénzügyi vállalkozások átlagosan nagyobb összegű értékvesztést számoltak el, mint amennyit adózás előtti eredményük terhére megengednek az előírások.
Annak ellenére, hogy a 11 bankcsoportból négynél nem figyelik, nem korlátozzák a csoporttagok együttes hitelezési kockázatát, a pénzügyi vállalkozások kihelyezési szerkezetéből adódóan (háztartások, ill. közép- és kisvállalkozók) a hitelek jellemzően nem egy-egy adós, illetve adóscsoport felé koncentrálódnak. E négy csoportból háromnál viszonylag alacsony a pénzügyi vállalkozások aktivitása, így érdemben nem befolyásolják a csoport kockázati kitettségét. A kockázati kitettség és a kockázatkezelés színvonala, a csoportszintű nagy kockázati limitek alkalmazásának hiánya alapján ténylegesen egy bankcsoportnál jelentkezik magas hitelezési kockázat.
A 2004-től életbe lépő konszolidált adatszolgáltatás és a csoportszintű követelmények teljesítése, így az összevont nagykockázati kitettség mérése megoldja a jelenleg fennálló szabályozási arbitrázsból fakadó problémákat. Az új szabályozás jó néhány bankcsoportnál it-rendszerfejlesztést, illetve a csoporton belüli információszolgáltatási rend megreformálását követeli meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.