Mintegy 34,5 millió euró PHARE-támogatást kaptak hazai környezetvédelmi projektek 1998-2002 között - összegezte a Környezetvédelmi Minisztérium illetékes főosztályvezető-helyettese.Czégér Zsuzsanna lapunknak elmondta: 1998 előtt lényegében a magyar fél kezdeményezhetett Brüsszelben. A környezetvédelmi tárca gyűjtötte össze és terjesztette elő a különböző projekteket, programokat, s ha megítélték a támogatást, a minisztérium felügyelte a megvalósítást.
A PHARE új irányelvei 1998-ban léptek életbe: ettől az évtől az EU szabta meg a célokat, amelyeknek megvalósításához támogatást nyújt. Nemcsak Magyarország, hanem a többi, csatlakozásra készülő ország esetében is az EU-direktívák végrehajtására, a jogharmonizációra, az intézményfejlesztésre és az ezekhez kapcsolódó beruházásokra helyezték a hangsúlyt.
Az 1998-as környezetvédelmi PHARE-programban az egyik legfontosabb egy komplex, több részből álló jogharmonizációs projekt volt. Ezek már többnyire az újdonságnak számító twinning-együttműködés keretében készültek el. Ez azt jelenti, hogy a tárca közvetlen kapcsolatot tart az EU-tagországok társintézményeinek munkatársaival, s a külföldi szakértők folyamatos együttműködéssel segítik egy-egy hazai program megvalósítását. Magyarország azt vállalta, hogy 2002 végéig befejezi a jogharmonizációt.
Az 1998-as volt az utolsó év, amikor PHARE-támogatásból a zöldtárca irányításával hat környezetvédelmi beruházás is megvalósult. Itt elsősorban csatornahálózatok kiépítéséről, szennyvíztisztítók bővítéséről, illetve
rekonstrukciójáról, valamint hulladéklerakók építéséről volt szó. A beruházások 20 millió eurós költségéhez 4,5 millió euró
PHARE-forrást kaptak az érintett önkormányzatok.
Ugyancsak a legjelentősebbek között említhető az 1999-es környezetvédelmi PHARE-program, az önkormányzati hulladéklerakók vizsgálata. Az országban található mintegy 2700 hulladéklerakó vizsgálata, a nyilvántartási rendszer kiépítése és a jövőbeli fejlesztési stratégia kidolgozása ez év novemberére fejeződik be.
A 2000. évtől elsősorban twinning-együttműködéssel megvalósuló intézményfejlesztési projektek indultak, amelyek többnyire egy-egy direktíva megvalósításához kötődnek, illetve ezek megvalósítását készítik elő. A programok eredményeképpen megszületik egy-egy stratégia, javaslat, kézikönyv. Ezek felhasználása további döntést igényel, hiszen átalakítások feltétlenül szükségesek ahhoz, hogy megfeleljünk az EU mechanizmusainak. A twinning-projekteket kiegészíti egy összességében 4 millió eurós eszközfejlesztés, amely a levegőtisztaság-védelmi, valamint a hulladékgazdálkodási informatikai rendszer EU-konform technikai hátterét biztosítja.
Valószínűleg az idei év az utolsó, amikor új programok indulnak. Az előírások szerint egy-egy projekt megvalósításához 3 év áll rendelkezésre, így a 2002-es programok befejezése 2005 -re várható, amikorra - a remények szerint - már Magyarország is teljes jogú tagja lesz az Európai Uniónak. (KÁ)
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.