A világ új nukleáris korszakba lép a fegyverek elterjedésével és a használatuk ellenőrzésére vonatkozó szabályok összeomlásával – fogalmazott a brit fegyveres erők vezetője.
Sir Tony Radakin tengernagy minden idők legdurvább nyilvános beszédében azzal vádolta Oroszországot, hogy „a taktikai nukleáris bevetéssel vad fenyegetést tesz”, valamint „nagyszabású nukleáris gyakorlatokat és szimulált támadásokat hajt végre a NATO-országok ellen”.
A Sky News cikke szerint a vezérkari főnök kiemelte Kína nukleáris képességeit, Irán nukleáris ambícióit, valamint Észak-Korea ballisztikusrakéta-programját. Azt mondta, Phenjan már „regionális és egyre inkább globális fenyegetést jelent”.
Radakin, akit korábban inkább optimistaként ismertek, azt mondta a londoni Royal United Services Institute (RUSI) éves előadásán, hogy
a kilátások vitatottabbak, kétértelműbbek és veszélyesebbek, mint ahogyan azt pályafutásunk során ismertük.
Hozzátette, hogy a bizonytalan és veszélyes kilátások egyértelműen a nukleáris területen mutatkoznak meg.
Kifejtette, hogy az első nukleáris korszak a hidegháború idején volt, amelyet két ellentétes blokk határozott meg, amelyeket az ellenőrizhetetlen eszkaláció kockázata és az elrettentés logikája irányított. A második korszakot a globális leszerelési erőfeszítések és a proliferáció (az atomfegyverek elterjedése) elleni küzdelem jellemezte. „De egy harmadik nukleáris korszak hajnalán járunk, ami még ennél is bonyolultabb. Több kihívással kell szembenéznünk, a burjánzó nukleáris és rombolótechnológiák, valamint a korábbi biztonsági architektúrák szinte teljes hiánya határozza meg” – tette hozzá.
A brit tengernagy azt is hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság nukleáris elrettentő hatásával „Oroszország teljes mértékben tisztában van”, ami mindennél nagyobb nyomást gyakorol Vlagyimir Putyinra. Radakin admirális hozzátette, nem hiszi, hogy az Egyesült Királyság a háború szélére került.
Nagyon kicsi az esélye annak, hogy Oroszország erős közvetlen támadást vagy inváziót hajtson végre az Egyesült Királyság ellen
– jelentette ki, majd hozzátette, hogy ez az állítása az egész NATO-ra vonatkozik.
Oroszország tudja, hogy a válasz elsöprő lenne, akár hagyományos, akár nukleáris fegyverekkel.
„A NATO elrettentő stratégiája működik, de erősnek kell maradnia, és meg kell erősíteni a szövetséget egy veszélyesebb Oroszországgal szemben” – mondta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.