BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Ketyeg a vámbomba, jelentősen drágulhatnak a svájci órák

Folyik a visszaszámlálás, de egyelőre csak az órák és a percek pörögnek lefelé, s nem a svájci termékekre július 9-étől kivetendő 31 százalékos amerikai büntetővámról hámlanak le a bázispontok. Kompromisszum még nincs, a svájci órák drágulása viszont elkerülhetetlen lesz – figyelmeztetnek a szektor szereplői.

Rekordforgalomról számolt be a svájci órák legnagyobb globális kiskereskedelmi hálózatát üzemeltető brit Watches of Switzerland (WOS), amely egyelőre mintha nem is venne tudomást a bevételeinek 45 százalékát megtermelő amerikai piacon zajló negatív vámpolitikai fejleményekről. 

svájci órák Rolex
A svájci Rolex teljes kínálata megtalálható a Watches of Switzerland szalonjaiban / Fotó: AFP

Az áprilissal zárult üzleti évükben 7 százalékkal, 1,652 milliárd fontra növelték bevételüket, ezen belül az Egyesült Államokban 14, Európában pedig 2 százalékos volt a bővülés. Érdekesség, hogy a második üzleti fél év az elsőének a háromszorosát, 12 százalékos pluszforgalmat hozott. 

A svájci órák is a vámháborús áldozatok között?

Ebben az amerikai vásárlók rohama is közrejátszhatott, bár a svájci termékekre a 10 százalékos alapvámra pakolt, április elején meghirdetett, majd rögtön három hónapra fel is függesztett, 31 százalékos extra vám előli vásárlói menekülés adatai csak részben jelennek meg a csütörtökön publikált éves jelentésben.

A WOS üzemi nyeresége eközben 120-ról 114 millió fontra mérséklődött, az adók megfizetése előtt ebből 77 millió font maradt (mínusz 18 százalék). A társaság a 96 millió fontos adósságállományával, a még mindig magas kamatkiadásokkal, valamint a terjeszkedés költségeivel magyarázta a visszaesést. 

''Highest 2 Lowest'' Red Carpet - The 78th Annual Cannes Film Festival
A Roberto Coin Dakota Johnson színésznőt választotta az ékszermárka reklámarcának / Fotó: NurPhoto via AFP

A cég a használt luxusórák online másodpiacán dolgozó Hodinkee és az 1996-ban Vicenzában alapított, tervezője nevét viselő Roberto Coin olasz luxusékszermárka tavalyi felvásárlásával bővítette portfólióját.

A kiadásoknál 73 millió fontot tüntettek fel a beruházási soron, ebből az összegből négy új szaküzletet nyitottak, és tizenegyet újítottak fel a 208-ból.

WOS: nem is számolnak a büntetővámokkal

A legérdekesebb, hogy a briteknél valamit tudhatnak, mert makacsul a 10 százalékos amerikai vámra alapozva adták meg a májustól indult 2026-os üzleti év célszámait. Brian Duffy vezérigazgató 6–10 százalékos forgalomnövekedéssel számol, noha a bizonytalan gazdasági helyzetet, a geopolitikai feszültségeket és a fogyasztói bizalom gyengülését is felemlegeti a vámdilemma mellett. 

A bizonytalanságok egyszersmind piaci lehetőségeket is nyitnak, a svájci luxusórák értékálló, jó befektetésnek számítanak, s közülük a WOS kínálatában megtalálható a többi között

  • a Rolex,
  • a TAG Heuer,
  • a Breitling,
  • az Omega,
  • a Cartier,
  • a Patek Philippe,
  • a Longines
  • és az Hublot.

Duffy a Roberto Coin ékszereladásainak felfutásában is bízik, ez a növekedés egyik motorja lehet. Az ékszer-kereskedelem jelenleg a bevételek egynyolcadáért felelős a csoporton belül.

Mestermű készül az IWC manufaktúrájában / Fotó: AFP

A vezérigazgató elismeri ugyanakkor, hogy a Donald Trump által adott, július 9-én lejáró vámmoratórium után beszállítóik 4–6 százalékos áremelkedéssel reagálhatnak az esetleges pluszterhekre, ezeket nyilván át is fogják hárítani az amerikai vásárlóikra. 

Ha pedig Trump valóban bajszot akaszt a svájciakkal, akkor a Watches of Switzerland aktualizálja a terveit. 

Mondjuk a nyereségtervet biztosan nem kell nyilvánosan korrigálnia, mert azt amúgy sem közölte a kitekintésében. A részvényesek mindenesetre nem osztják a cégvezetés optimizmusát, ezt jelzi, hogy a WOS árfolyama 5,9 százalékot zuhant a londoni tőzsde délelőtti kereskedésében. 

A befektetők aggódnak, az árfolyam esik

A részvény bő fél év alatt 32 százalékot veszített értékéből, egyértelműen a Trump-féle vámfenyegetések következményeként. Most 397 pennynél jár a kurzus, azaz a Peel Hunt brókercégnek igaza volt, amikor áprilisban 500 pennyről 400 pennyre csökkentette a Watches of Switzerland célárát a vámok bizonytalansága miatt. 

 

Az S&P Global Market Intelligence tíz megkérdezett elemzőjéből négyen tartásra, ketten-ketten vételre, illetve felülsúlyozásra ajánlották a részvényt, egy az alulsúlyozás mellett érvelt, míg egy másik elemző ezúttal nem foglalt állást. Az eladást egyelőre senki sem favorizálta. A WOS szerencséje, hogy nem aktív a kínai piacon, a luxusipar ottani gyengélkedése minden bizonnyal lerontotta volna a cég teljesítményét.

Bár a júniusi adatok még nem ismertek, a svájci óraexport már így is megsínylette a vámmizériát. A Svájci Óraipari Szövetség (FH) adatai szerint az export 9,5 százalékkal esett vissza tavaly májushoz képest, megfordítva az év eleje óta tartó enyhe pozitív trendet.

A közepes árkategóriájú, azaz 500 és 3000 svájci frank közé (214 ezer, illetve 1,28 millió forint) tartozó órák piaca stabil maradt, míg a többi fő árszegmensben átlagosan 11,4 százalékos volt a visszaesés. 

Jelentős drágulásra figyelmeztetnek az elemzők 

A luxusórák legnagyobb globális piacának számító Egyesült Államok „vállalta magára” a globális visszaesés több mint 40 százalékát, importja éves összevetésben 35,2 százalékkal zuhant. A japán eladások 10,5 százalékkal, az Egyesült Királyságba irányulók pedig 14,5 százalékkal csökkentek.

Elemzők arra figyelmeztettek, hogy a svájci exportra kivetett vámok miatt az órák árai 10–15 százalékkal emelkedhetnek, tehát a 4–6 százalékos WOS-jóslat meglehetősen szerénynek tűnik. A szakértők az svájci óraexport idei visszaesését 7 százalék körülire becsülik.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.