BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az EU meghosszabbította a Venezuelával szembeni a szankciókat

Az uniós tanács kiemelte: az EU intézkedése nem okoz kárt a venezuelai népnek vagy a gazdaságnak, a válság lezárásáért pedig az ország illetékes hatóságai felelősek.

Az Európai Unió újabb egy évvel, 2026. január 10-ig meghosszabbítja a Venezuelával szemben 2017 őszén bevezetett büntetőintézkedés hatályát, és szankciós listára vett tizenöt embert az országban kialakult helyzetre tekintettel – közölte az Európai Unió Külügyek Tanácsa.

FRANCE - GATHERING FOR FREE ELECTIONS IN VENEZUELA - PARIS
Fotó: Hans Lucas via AFP

Az uniós testület közleménye kiemelte, hogy tekintettel az országban továbbra is fennálló súlyos emberi jogi helyzetre, a célzott szankciók olyan embereket érintenek, akik felelősek a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok aláásásáért Venezuelában. A szankcionált személyek között a központi választási bizottság (CNE), az igazságszolgáltatás és a biztonsági erők tagjai szerepelnek.

Az uniós tanács kiemelte: az EU intézkedése nem okoz kárt a venezuelai népnek vagy a gazdaságnak, a válság lezárásáért pedig az ország illetékes hatóságai felelősek. Az uniós szankciók visszavonása az emberi jogok és a jogállamiság terén Venezuelában elért kézzelfogható eredményektől, valamint a valódi párbeszéd és a demokratikus átmenet felé tett érdemi lépésektől függ.

A Venezuelával szemben a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok helyzetének romlása miatt bevezetett szankciós listán jelenleg 69 ember van.

A korlátozó intézkedések között szerepel a fegyverekre és a belső elnyomás céljára szolgáló felszerelésekre vonatkozó embargó, valamint utazási tilalom és vagyoni eszközök befagyasztása 54 olyan, jegyzékbe vett, hivatalos tisztséget betöltő emberrel szemben, aki felelős Venezuelában az emberi jogok megsértéséért és a demokrácia és a jogállamiság aláásásáért.

A szankciós lista kiterjesztésével kapcsolatban nyilatkozatot adott ki Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, aki kiemelte: Venezuelának eleget kell tennie a nemzetközi jog szerinti kötelezettségeinek, beleértve a diplomáciai és konzuli kapcsolatokról szóló bécsi egyezményeket is.

Közölte, az EU a helyes irányba tett lépésként üdvözli, hogy az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosának Hivatala (OHCHR) visszatért Caracasba, majd sürgette Venezuelát, hogy előremutató módon és hatékonyan működjön együtt az ENSZ-képviselettel, valamint az ENSZ Venezuelával foglalkozó független nemzetközi tényfeltáró missziójával, a Nemzetközi Büntetőbírósággal és a vonatkozó regionális mechanizmusokkal.

A Venezuelával szemben 2017 novembere óta hatályban lévő uniós korlátozóintézkedéseket a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok helyzetének folyamatos romlására válaszul vezette be az Európai Unió. Célja, hogy elősegítse a közös demokratikus megoldások ösztönzését annak érdekében, hogy politikai stabilitást teremtsen az országban, és lehetővé tegye számára, hogy kezelje a lakosság sürgető szükségleteit. 

A célzott intézkedések rugalmasak és visszafordíthatók, továbbá úgy alakították ki őket, hogy ne fejtsenek ki kedvezőtlen hatást a venezuelai lakosságra.

Előkerült a venezuelai ellenzék vezére, le is tartóztatták rögtön

Maria Corina Machado egy Nicolas Maduro beiktatása elleni tüntetésen vett részt. Az ellenzéki politikust a rendszerhez hű erők letartóztatták a tüntetés után.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.