Csaknem tíz évre növekedett a legszegényebbek és a leggazdagabbak várható élettartama közti különbség Angliában – állapították meg brit kutatók. A tanulmány Angliában 2001 és 2016 között bekövetkezett 7,65 millió haláleset adatait elemezte az országos statisztikai iroda adatai alapján, a tudósok eredményeiket a Lancet Public Health című tudományos lapban mutatták be.
A legrosszabb helyzetű közösségekben élő nők várható élettartama 2016-ban 78,8 év volt, míg a leginkább jómódú rétegben 86,7 év. A férfiak esetében a legszegényebbeknél 75 év, a leggazdagabbak esetében 83,8 év volt a születéskor várható élettartam.

Fotó: AFP
Az élettartam egyenlőtlenségeiben közrejátszó tényezők az öt évnél fiatalabb gyerekeknél, főként csecsemőkorúaknál bekövetkező halálesetek száma, a légzőszervi betegségek, a szívbetegség, a tüdő- és emésztőszervi rákbetegségek, valamint az időseknél a demencia.
Majid Ezzati, a tanulmány vezető szerzője szerint a szegény emberek korai halálához „a fő tényezők tökéletes együttállása” vezet. Ilyen tényezők a stagnáló jövedelem, az egészséges ételek árának emelkedése, az egészségügyi ellátás finanszírozottságának csökkenése és a betegségek kései diagnózisa.
A tanulmány arra utal, hogy Angliában a szegények olyan betegségekbe halnak bele, amelyek megelőzhetők és kezelhetők
– mondta Ezzati, az Imperial College London professzora. Hozzátette, a legszegényebb területeken az egészségügy és a szociális ellátás nagyobb befektetései segíthetik megállítani azokat az aggasztó folyamatokat, melyeket most látunk. A kormány és az ipar részvételére is szükség van az ahhoz, hogy az egészséges ételek elérhetőbbek legyenek, hogy egy család étrendjének minőségét ne a bevétele határozza meg.