Logisztika

Kilőttek a második negyedévben a fuvarozócégek

A szállítás, raktározás nemzetgazdasági ágba sorolt vállalkozások folyó áron számított értékesítési árbevétele elérte az 1400 milliárd forintot.

Az előzetes adatok azt mutatják, hogy a statisztikai főtevékenységük szerint a szállítás, raktározás nemzetgazdasági ágba sorolt vállalkozások folyó áron számított értékesítési árbevétele elérte az 1400 milliárd forintot az idei második negyedévben – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ez az eredmény 13 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.

A KSH arról is beszámolt, hogy a vizsgált időszakban a helyközi személyszállítás utaskilométer-teljesítménye csaknem 6 százalékkal emelkedett, az áruszállítás tonnakilométerben mért teljesítménye viszont 4 százalékkal csökkent.

Fotó: MW

A szállított áruk tömege (77 millió tonna) 7,5 százalékkal nőtt a 2017-es második negyedévhez képest. Ezen belül a csővezetékes szállítás 13, a közúti 10 százalékkal bővült, miközben a vasúti 2,1, a belvízi pedig 11 százalékkal esett vissza. Az árutömeg csaknem háromnegyedét közúton, ötödét vasúton szállították. Belföldi viszonylatban a közúti fuvarozás részesedése még nagyobb, elérte a 85 százalékos arányt.

Ugyanakkor a vasúti, a csővezetékes és a belvízi szállítás esetében továbbra is a nemzetközi tevékenység a meghatározó.

A kimutatás szerint az ágazatban teljes munkaidőben alkalmazásban állók száma 200 ezer fő volt, több mint 2 százalékkal meghaladta a tavalyi bázist. A szállítás, raktározás nemzetgazdasági ágban 2018. április–június között az egy főre jutó havi bruttó átlagkereset 311 ezer forint volt. Ez ugyan 9,1 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, ám a nemzetgazdasági átlagtól még így is elmarad. A tárgyidőszakban 105 ezer közúti járművet helyeztek első alkalommal forgalomba Magyarországon, ez 15 százalékos emelkedés 2017 hasonló periódusához viszonyítva.

A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja

KSH szállítmányozás második negyedév 2018 fuvarozás
Kapcsolódó cikkek