BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem söpri el a biztosítókat a Michael

Bár egyes elemzői becslések szerint a Michael hurrikán okozta biztosított károk értéke elérheti a 8 milliárd dollárt is, várhatóan nem állítja túlságosan nagy anyagi kihívás elé a biztosítókat.

Jelentős károkat okozott a múlt héten az Egyesült Államokban pusztító Michael hurrikán, ám nem vetheti vissza különösebb mértékben a biztosítókat – vélekedik a szakértők többsége. A Michael alig két nap alatt erősödött tropikus viharból a Saffir–Simpson skála szerinti 4-es erősségű hurrikánná, óránként 250 kilométeres széllökésekkel ért partot Florida északnyugati partvidékén, és egyes városokat – például Panama Cityt és Mexico Beachet – teljesen letarolt. „Történelmi erejű vihar volt, ennek ellenére nem rengetheti meg a piacot. A biztosító és a viszontbiztosító ágazat is jól tőkésített, így minden adott ahhoz, hogy ne okozzon ilyen jellegű problémát a hurrikán” – idézi a Deloitte LLP biztosításszabályozói csoportjának vezetőjét, Howard Millst az Insurance Journal. A Fitch sem számít arra, hogy komolyabb kihívások elé állítaná a biztosítókat a természeti katasztrófa, a hitelminősítő szerint a károk nem múlják felül a viszontbiztosítói fedezeti korlátokat.

Azt egyelőre nehéz megmondani, hogy számszerűsítve pontosan mekkora kárt okozhatott a múlt heti hurrikán, a szakértői vélemények eltérnek ezzel kapcsolatban. A Karen Clark & Co. becslései szerint a biztosított magánkárok összértéke elérheti a 8 milliárd dollárt, az AIR Worldwide kockázatelemző vállalat 6-10 milliárd dolláros eredményt vár, míg a CoreLogic 4,5 milliárd dolláros összeget becsült. Az Irma hurrikán tavaly 10,4 milliárd dolláros biztosított kárt hagyott maga után Floridában, a múlt hónapban pedig a Florence a legfrissebb becslések szerint 2-5 milliárd dolláros pusztítást végzett. Biztosítói szempontból ugyanakkor a Florence és a Michael­ között meghatározó a különbség: előbbinél a legtöbb kárt áradás okozta, ezeknek egy részét pedig fedezi az Egyesült Államok árvízbiztosítási programja. A Michael esetében azonban inkább a roppant erős szél okozott károkat, s ez nagyobb anyagi terhet róhat a biztosítókra.

Florida biztosítói piaca egyedülálló, mivel kisebb, regionális vállalatok uralják, erős viszontbiztosítói háttérrel. Ezek a cégek akkor kezdtek teret nyerni, amikor a 2004–2005-ös intenzív hurrikánszezon után több nemzeti biztosító is kivonult a floridai piacról. „Gazdasági szempontból jó hír, hogy a nemzetközi viszontbiztosítói piac, bermudai, európai és japán székhelyű cégek állják majd a kártérítési számlát” – mondta a Deloitte LLP szakértője, Howard Mills.

Tavaly a Harvey és az Irma hurrikán következményeként több hónapig hullámzók voltak a gazdasági eredmények, ám az elemzők nem tartanak attól, hogy a Michael is hasonló problémát okozna. „Bármilyen gazdasági kár kicsi lesz és ideiglenes. Panama City az amerikai GDP-nek mindössze a 0,04 százalékát adja, a foglalkoztatottságnak pedig a 0,06 százalékát, az egyéb nagyvárosi területek pedig, amelyeket érintett a hurrikán, csak kisebb veszteségeket szenvedtek el. A legtöbben újra munkába állhatnak, ahogy elvonult a vihar” – mondta Gus Faucher, a PNC Bank vezető elemzője.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.