BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olyan engedélyt adott ki az energiahivatal, mint még soha

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal adott kategóriában most először adott ki egy speciális engedélyt, amelynek birtokában az erőmű üzemeltetője a megtermelt áramot önmaga használja fel, illetve megosztja másokkal, vagy eladja nekik. Az ilyen létesítmény neve önellátó termelőegység.

A tervek szerint július végén helyezik üzembe azt a naperőművet, amelynek áramára az eddigi gyakorlattól eltérő szabályok vonatkoznak. A lehetőséget egy új jogszabály adta meg, amelynek alapján a vállalkozás kérelmére a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) most először adott ki engedélyt önellátó villamosenergia-termelő egység létesítésére.

önellátó
Az önellátó termelőegység üzemeltetetése új piaci lehetőség / Fotó: Shutterstock

A hivatal határozata szerint: „A villamos energiáról szóló törvény alapján 2025. január 1-től lehetőség van már 0,5 megawattosnál nagyobb önellátó villamosenergia-termelő egységek létesítésére is.” Jelen esetben egy napelemes erőműről van szó, amelynek névleges teljesítőképessége 1,68 megawatt. Az engedélyt az ipolytölgyesi Mono-Ipolyfabric Fafeldolgozó Ipari Kft. kapta. 

A közcélú hálózatra nem szabad táplálni

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal most először adott ki egy speciális engedélyt, amelynek birtokában az erőmű üzemeltetője a megtermelt áramot nem táplálja fel a közcélú a hálózatra, hanem önmaga használja fel, illetve megosztja másokkal, vagy eladja nekik. Az ilyen létesítmény neve önellátó termelőegység. Kategóriájának bevezetése tovább bővítette a hivatal eddigi kis- és nagyerőművi engedélyezésekkel kapcsolatos feladatköreit. A határozatból kiderül még, hogy az önellátó termelőegységek engedélyezése során a MEKH általánosságban a kiserőművi engedélyezés szabályait alkalmazza, ugyanakkor hangsúlyosan vizsgálja, hogy a kérelmező beadványából egyértelműen megállapítható legyen, hogy a létesítendő termelőegység a közcélú hálózatra nem táplál fel villamos energiát.

Az önellátó termelőegységek sajátossága ugyanis az, hogy az üzemeltető

  • a megtermelt energiát nem a közcélú hálózatra táplálja fel,
  • hanem megosztja az ugyanazon csatlakozási ponton csatlakozó más felhasználóval,
  • vagy másik fél számára értékesíti.

Az új engedélyezési kategória megjelenése illeszkedik ahhoz a világszintű trendhez, mely szerint egyre inkább teret nyernek a decentralizált termelési módok, és a felhasználók a közcélú hálózatból vételezett energia mellett a maguk által megtermelt villamos energiát is felhasználják ellátásukhoz.

Ilyen önellátó erőmű korábban is volt, csak nagyobb

Az önellátó termelőegységek üzemeltetésének lehetősége már a múlt évben kibővült. A Világgazdaság 2024. januári cikke szerint akkortól  az öt megawattosnál nagyobb teljesítményű önellátó erőművek létesítését és piaci megjelenését engedte meg a szabályozás. A DLA Piper akkori elemzése arra következtetett, hogy felpöröghet az egy zölderőműből és egy áramfelhasználóból álló párosok hosszú távú együttműködése. Kimarad az értékláncból a közbeiktatott áramkereskedő és a közcélú áramhálózat üzemeltetője is. Ilyen, helyi célú, úgynevezett on-site erőművek persze korábban is épültek, csakhogy az áramtermelő és az áramfelhasználó kapcsolatát rögzítő, hosszú távú szerződések (corporate power purchase agreement, cPPA) megkötését nehezítették egyes, 2023. december 31-ig hatályos előírások.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.