Digitális temetővé válhat a Facebook
A következő ötven évben digitális temetővé változhat a Facebook közösségi portál – állapította meg az Oxford Internet Institute, az Oxfordi Egyetem intézménye. A szervezet két forgatókönyvet vázolt fel. Az egyikben azt az esetet vizsgálták, mi történik, ha 2018-tól nem csatlakozik egyetlen felhasználó sem a rendszerhez, a másik felvetés, hogy továbbra is évi 13 százalékkal növekedne a portál felhasználóinak száma. Feltételezések szerint valójában e két extrém számhoz képest a valóság valahol középen lesz. Az első forgatókönyv szerint legkevesebb 1,4 milliárd tag hal meg 2100-ig, és az elhunytak száma meg fogja haladni az élő tagokét. Ha pedig fennmarad a jelenlegi növekedési szint, a halott tagok száma az évszázad végére elérheti a 4,6 milliárdot.
A közösségi portál óriás a tavaly szeptembertől decemberig terjedő negyedévben 16,9 milliárd dolláros bevételt szerzett, ami 30 százalékkal több a 2017-es azonos időszakinál – 6,88 milliárd dolláros nettó profit mellett. Továbbá a havi aktív felhasználók száma is nőtt, 9 százalékkal 2,32 milliárdra. A növekedés azonban mindkét részről lassulást mutatott, hiszen a bevétel 2016-ról 2017-re még 47 százalékkal nőtt, a felhasználói bázis pedig 14 százalékkal.
A Hwsw.hu szakportál rámutatott arra is, hogy az Amerikai Egyesült Államok ilyen szempontból telített piacán már lényegében az egész 2018-as évben stagnálás volt megfigyelhető – az év eleji 241 millióról mindössze 242 millióig kúszott fel a létszám. Ehhez képest az európai felhasználók a tavalyi negyedik negyedévre nagyobb lendületet vettek, és a korábbi stagnáló-csökkenő időszak után 375-ről 381 millióra nőtt a kontinensen
a felhasználószám egy negyedév alatt. Ám az eredményeket inkább az ázsiai- és csendes-óceáni régió, valamint a világ többi része húzza, ahonnan még mindig folyamatosan érkeznek az új felhasználók. Főleg Ázsiában és a Fülöp-szigeteken hatalmas a közösségi óriás jelentősége.
Mindezzel együtt viszont a hamis felhasználói fiókok száma is 27 százalékkal nőtt, 116 millióra, míg a duplikált fiókok aránya 12,4 százalékkal 255 millióra emelkedett – hívja fel a figyelmet a The New York Times.


