BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felgyorsult az MI terjedése

Általánosságban is erőteljesen tör előre a mesterséges intelligencia használata, de a járvány miatt az egészségügyben a váltás tempója robbanásszerű.

Röpködnek az elképesztő jóslatok a mesterséges intelligencia (MI) villámgyors fejlődése kapcsán: becslések szerint 2025-re a globális MI-piac értéke már eléri a 60 milliárd dollárt, a világ GDP-je pedig a területfejlesztéseknek köszönhetően csaknem 16 ezermilliárd dollárral emelkedik majd. Ha elszakadunk a számoktól, elég csupán körülnéznünk, hogy észrevegyük, életünk szinte minden területén hasznát vesszük a gépek „tudásának” – hívta fel a figyelmet közleményében a magyar tulajdonú, az amerikai piacon is aktív Stylers cégcsoport.

A technológia segíti a rendvédelmi szerveket a bűnmegelőzésben, a vezető járműgyártók gőzerővel dolgoznak az okosszoftverekkel működő önjáró autók tervezésén, a gépi modellezés pedig a klímaváltozás hatásainak elemzésében nyújt segítséget. A tavaly kitört járvány bebizonyította, hogy az egészségügyben is van helye a mesterséges intelligenciának: a gépi adatfeldolgozás a vírus megismerésében és a vakcinafejlesztésben is szerepet játszik, de az MI segít a járványgörbék alakulásának előrejelzésében vagy éppen a kórtermek megfelelő fertőtlenítésében is.

Hasonló megállapításra jutott korábban a Roland Berger stratégiai tanácsadó cég is, amelynek tanulmánya szerint 2025-ben a digitális egészségügyre fordított kiadások körülbelül 57 milliárd eurót tehetnek ki csak Németországban (19 milliárd euróval többet, mint a korábbi várakozások), 232 milliárd eurót az Európai Unió területén, és 979 milliárd eurót az egész világon. A válaszadók több mint háromnegyede úgy gondolta, hogy a világjárvány legalább két évvel felgyorsítja a digitális egészségügy fejlődését, mivel a lakosság alkalmazkodott a tényhez, hogy az orvoslás digitális megoldásokkal is végezhető.

„Az amerikai igények általánosságban is ugrásszerű növekedést mutatnak az MI-fejlesztések iránti keresletben, és ez nem véletlen: azok a vállalkozások, amelyek kiaknázzák a mesterséges intelligencia kínálta lehetőségeket, csaknem 40 százalékos emelkedést tapasztalnak az üzleti termelékenység terén” – mutatott rá Gönczy Gábor, a Stylers Group vezérigazgatója. Véleménye szerint hosszú távon akkor aknázhatják ki leghatékonyabban a cégek a mesterséges intelligenciában rejlő korlátlan üzleti lehetőségeket, ha felvállalják és világosan kommunikálják a felhasználóknak, hogy milyen fontos előnyökkel jár számukra az MI alkalmazása – így manipulatív eszköz helyett a modern technológia hasznos vívmányát látják meg benne.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.