BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újrakeverte a lapokat a német nagypolitika

Pető Sándor | Még fél év és négy tagállami voksolás van hátra a szeptemberi német szövetségi választásokig, de lehet, hogy a Kereszténydemokrata Unió (CDU) megszégyenítő veresége a vasárnapi két tartományi választáson máris átrendezte az erőviszonyokat. Mindkét helyen a korábban kormányzó vezető párt maradt hatalmon – Baden-Württembergben a Zöldek, Rajna-vidék–Pfalzban a Szociáldemokraták (SPD) –, míg a második helyezett CDU a legrosszabb eredményét érte el a világháború óta. A két helyszín közül Baden-Württemberg – a Bosch, a Daimler és a Porsche fellegvára – az érdekesebb, mivel a Zöldek előretörése szövetségi szinten is szembeötlő. Minden jel arra utal, hogy kihagyhatatlanok lesznek a következő kormánykoalícióból, ami jelentős változásokhoz is vezethet: a zöldátalakulást minden bizonnyal felpörgetnék, gyorsabban federalizálódó Európát akarnak, ugyanakkor ellentmondásos volt a viszonyuk az Egyesült Államokhoz és a NATO-hoz, és kemény álláspontot képviselnek Kínával és Orosz­országgal szemben, az Északi Áramlat 2. gázvezetékprojektet például le is állították volna. Az erőviszonyok majdani alakulásában a járvány kezelése játszhat kulcsszerepet.

A tartományi választók a folytonosságra szavaztak, ami akár jó jel is lehetne a német államszövetséget kormányzó CDU–CSU kettős és az SPD számára. Vasárnapi szavazatvesztésük azonban az ellenkezőjére utal, bár egy olyan tényező is állt mögötte, amelynek az emléke szeptemberre halványulhat: két CDU-s és egy CSU-s politikus a járvánnyal kapcsolatos közbeszerzési korrupciós botrányba keveredett. A baden-württembergi siker pedig az atyai figurának tekintett, kompromisszumokra hajlamos, eddig a CDU-val együtt kormányzó zöldpárti Winfried Kretschmann tartományi miniszterelnöknek köszönhető, akinek a népszerűsége nem feltétlenül sugárzik át a pártjára. A Zöldek 2020 elején egyszer már megközelítették a CDU-t a közvélemény-kutatásokban, aztán a nyárra Angela Merkel kancellár a pandémia határozott kezelésével újra magasba tornászta a CDU-t, ám az elhúzódó zárlatok ismét lejjebb taszították. A választók a vakcinázás lassúságáért is Berlint hibáztatják, nem a tartományi vezetőket. A Zöldek maguk állítanának kancellárt, amire Merkel lelépésével van is esélyük.

A tartományi vereségek Markus Söder bajor CSU-s kormányfő malmára hajthatják a vizet Armin Laschettel, a CDU új elnökével szemben, és fel is gyorsíthatják a versenyképesebbnek tűnő kancellárjelölt kiválasztását.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.