Az USA pénzpiacain tapasztalt drámai hullámzásokban szerepe lehet a likviditás szűkülésének is – figyelmeztetett az amerikai központi bank. A Fed stabilitási jelentése alapján a lefelé irányuló részvénypiaci korrekció több ezer milliárd dollárt szívott ki a részvény- és a kötvénypiacokból. A minimumra csökkent az új bevezetések száma, drágultak a lakossági és a vállalkozói hitelek.
Az intézmény szerint a pénzszűkéhez az is hozzájárult, hogy a bizonytalan piaci környezetben kivárnak a pillanatok alatt óriási összegeket mozgató algoritmusalapon kereskedők. A likviditás szűkülése értelemszerűen a volatilitás megnövekedéséhez vezet.
Piaci beszámolók szerint a pénzszűke olyan kínzó, hogy viszonylag kisebb, alig 50 millió dolláros ügyletek is képesek jelentősebb ármozgásokat generálni.
A likviditást a bankok se nagyon tudják pótolni, ugyanis a 2008-as pénzügyi válságot követően nagyon megszigorították a rájuk vonatkozó tőkemegfelelési követelményeket.
Így most kevesebb részvény, kötvény lehet a portfóliójukban. Ezzel párhuzamosan az elsődleges államkötvény-forgalmazók is csökkentették a náluk lévő mennyiségeket, és a vállalati kötvénypiac szintén jelentősen beszűkült. Érthető is a pénzintézetek óvatossága: az év elején eladási hullám söpört végig a kötvénypiacon, hiszen ezen papírok árfolyama sokkal érzékenyebben reagál az esetleges kamatváltoztatásokra, mint mondjuk a részvényeké.
A piaci áringadozásokat, a kockázatot mérő VIX index a pénzügyi krízist megelőző tizenöt esztendőben mindössze kilenc alkalommal emelkedett egy nap alatt 5 százaléknál nagyobb mértékben. A válságot követően eddig eltelt időszakban 68-szor volt erre példa. A bankok és befektetési intézmények által hagyott űrt az elmúlt években viszonylag sikeresen pótolták az algoritmusalapú, automatizált kereskedési rendszerek. Azonban ezek is fejlődnek, és gyakran előfordul, hogy – érzékelve a piaci volatilitás megugrását, amely szoros összefüggésben áll a likviditással – automatikusan visszavesznek a kapacitásukból.
A piacon kedvelt instrumentum az úgynevezett e-mini futures, amely kontraktus mérete az ötöde a klasszikus S&P futuresnek. Az e-mini az egyik legfontosabb eszköze a tőzsdenyitás irányát megtippelni vágyó, de nagyot kockáztatni nem akaró pénzügyi menedzsereknek. A Goldman Sachs összesítése alapján májusban volt olyan nap, hogy alig kétmillió dolláros forgalmat bonyolítottak ezekkel, ami 2020 márciusa óta a legkisebb érték.
A likviditásszűke az óceán innenső partján is érezteti a hatását. Az EKB júliusban felhagy kötvényvásárlási programjával.
Az uniós jegybank által megvett vállalati kötvények állománya május végén 341 milliárd euró volt, a pandémia harmadik hullámának tavaly márciusi kitörése óta 140 milliárd eurónyi papírt vásároltak.
A legnagyobb vevő kiszállása a piacról űrt hagy maga után, így ilyen értelemben visszaáll a céges kötvénypiacra a „normális” állapot, s a hozamok remélhetőleg ismét a kockázatot tükrözik majd. A kötvényvásárlási program lenyomta a hozamokat, javította a kockázatvállalási hajlandóságot, így a nagyobb rizikójú vállalati adósság is jól fogyott.
A teljes cikk a Figyelő legfrissebb számában olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.