Az Európai Unió 27 mezőgazdasági minisztere által ma jóváhagyott következtetések rámutatnak a közös agrárpolitika (KAP) fontosságára e célok elérésében, és kiemelik az élelmezésbiztonság kulcsfontosságú céljait, miközben méltányos életszínvonalat garantálnak a mezőgazdasági közösség, és észszerű árakat a fogyasztók számára. Az EU mezőgazdasági és halászati miniszterei 2024. december 9-én és 10-én találkoznak Brüsszelben, és megvitatják a közös agrárpolitika jövőjét. Az üléseket Nagy István földművelésügyi miniszter vezeti.
A tanács mai közleménye szerint a ma egyhangúlag jóváhagyott következtetések a 2027 utáni mezőgazdasági termelőkre összpontosító közös agrárpolitikáról (KAP) egy versenyképes, válságálló, fenntartható, gazdálkodóbarát és tudásalapú jövőbeli uniós mezőgazdaság felé irányulnak. A miniszterek rámutattak a KAP fontosságára e célok elérésében.
A következtetések tükrözik a tanács elvárásait a jövőbeli közös agrárpolitikával szemben, amelynek célja a versenyképes és gazdálkodó-központú ágazat, ami egyben a magyar elnökség egyik átfogó prioritása
– mutatott rá Nagy István agrárminiszter. Mint mondta, a következtetések elkülönült és megfelelő források biztosítását követelik meg a KAP számára, hogy hatékonyan reagálhasson több célkitűzésére, és sürgetik a két pillérből álló KAP fenntartását. A közvetlen kifizetéseknek továbbra is támogatniuk kell a mezőgazdasági termelők jövedelmének stabilitását – tette hozzá a szakminiszter.
Az EU 27 mezőgazdasági minisztere kiemelte a KAP stratégiai jelentőségét és az élelmezésbiztonságban betöltött szerepét – olvasható a tanács közleményében. Ezzel összefüggésben megjegyezték, hogy a KAP-nak célzott és megfelelő erőforrásokra és eszközökre van szüksége annak érdekében, hogy hatékonyan reagálhasson a többféle célkitűzésre, és sürgették, hogy tartsanak fenn egy különálló és független KAP-ot, amely két pillérből áll. A miniszterek hangsúlyozták, hogy a KAP-nak a gazdálkodóknak nyújtott közvetlen kifizetéseken és egyéb támogatási formákon keresztül hozzá kell járulnia a gazdálkodók stabil jövedelméhez, és ösztönzőket kell biztosítania számukra a zöldátálláshoz való hozzájárulásra.
A tanács egyetértett abban is, hogy a vidékfejlesztésnek továbbra is fontos szerepet kell játszania a KAP felépítésében a vidéki területek életképességének támogatása révén.
A grémium álláspontja szerint fontos az élelmiszer-ellátási lánc működésének, a hozzáadott érték elosztásának javítása, valamint a fokozott átláthatóság és a gazdálkodók méltányos díjazásának biztosítása. A miniszterek hangsúlyozták a gazdálkodók jövedelmi stabilitásának fontosságát a gazdaságilag életképes és versenyképes mezőgazdasági tevékenységek és élelmiszer-termelés fenntartása érdekében az EU minden régiójában.
A mezőgazdasági miniszterek felhívták a figyelmet a mezőgazdasági termelők elöregedésének negatív tendenciájára és a megfelelő generációs megújulás fontosságára is. Ezzel összefüggésben egyetértettek abban, hogy meg kell erősíteni a fiatal gazdálkodók és az új gazdálkodók támogatását, annak érdekében, hogy az ágazat vonzó maradjon a jövő generációi számára. Ezen túlmenően a kisgazdaságokat és a nők részvételét az ágazatban kiemelték a vidéki területek életképességének fontos elemeiként.
A tanács hangsúlyozta azt is, hogy a versenyképesség és a fenntarthatóság előmozdítása érdekében a beruházások támogatására van szükség. A következtetések gazdálkodóbarátabb szabályokat követelnek, és hangsúlyozzák a bürokrácia csökkentésének és az eljárások egyszerűsítésének szükségességét. Ezzel kapcsolatban a miniszterek egyszerűsített és gyorsított eljárást szorgalmaztak a nemzeti KAP stratégiai terveinek jóváhagyására és módosítására, valamint a gazdálkodók beszámolási kötelezettségének enyhítésére.
Az EU mezőgazdasági miniszterei rávilágítottak arra is, hogy a gazdálkodók döntő szerepet játszanak a zöldátállásban, és mint közölték, ezért a KAP-nak továbbra is segítenie kell az ágazatot a fenntarthatóbb gyakorlatokra való átállásban. A tanács úgy vélte, hogy a gazdálkodókat e célból megfelelő ösztönzőkkel kell ellátni. A miniszterek hangsúlyozták, hogy biztosítani kell a megfelelő egyensúlyt a gazdasági, társadalmi és környezeti fenntarthatóság között.
A tanács felkérte az új bizottságot, hogy vegye figyelembe a következtetéseket a 2027 utáni KAP-ról szóló, soron következő jogalkotási javaslatok előkészítésekor, és jelezte, hogy az állásfoglalás szövege e célból politikai iránymutatásként szolgál. A bizottság felkérést kapott arra is, hogy vegye figyelembe a tanács következtetéseit a mezőgazdasági és élelmiszeripari jövőkép elkészítésekor, amelyet az új bizottság első száz napjában kell közzétenni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.