BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Spanyol kollégájával tárgyalt Szijjártó Péter

Bár a két ország kormánya között nagy az ideológiai ellentét, a kapcsolatok megőrzésére így is van tér. A spanyolok még egyes technikai kérdésekben segítették is a magyar uniós elnökséget.

A Magyarország és Spanyolország közötti kapcsolatok további fejlesztéséről tárgyalt spanyol kollégájával pénteken Madridban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, kiemelve, hogy a gazdasági együttműködés csúcsokat döntött az elmúlt években – derül ki a tárca közleményéből.

 José Manuel Albares külügyminiszter, Szijjártó Péter
Szijjártó Péter és José Manuel Albares / Fotó: Szijjártó Péter Facebook oldala

Hiába gondolkodik másként a két ország, a kölcsönös tisztelet alapján lehet közös pontokat találni

A külügyminiszter spanyol kollégájával, José Manuel Albaresszel folytatott egyeztetését követően, hogy ha van két kormány Európában, amely a politikai és az ideológiai kérdésekről totálisan eltérően gondolkodik, akkor az Magyarországé és Spanyolországé, a felek azonban ennek ellenére meg tudták őrizni kapcsolataikat a kölcsönös tisztelet talaján.

Szijjártó Péter elmondta, hogy a két ország évek óta dolgozik az együttműködési pontok megtalálásán, amit tanúsíthat az is, hogy a kétoldalú gazdasági együttműködés csúcsokat döntött az elmúlt időszakban. A rekordszintű kereskedelmi forgalom mellett mind a két ország rendkívül erős az autóiparban is, ezért érdekelt abban, hogy Európa autóipara a jövőben még erősebb legyen. A külügyminiszter szerint tehát 

az európai gazdaság versenyképességének javítása közös érdek.

A turizmusról szólva a tárcavezető üdvözölte, hogy tavaly már meghaladta a 200 ezret a Magyarországra látogató spanyol turisták száma, míg Spanyolországba ez idő alatt több mint 400 ezer magyar utazott el. Majd az Európai Unió tavalyi soros magyar elnökségére kitérve Szijjártó Péter felhívta a figyelmet arra, hogy a spanyol kormány nyíltan sikeresnek ítélte azt, sőt bizonyos kérdésekben technikai segítséget is nyújtottak, például a tengeri halászat területén.

A külügyminiszter beszélt arról is, hogy további közös pont a felek elkötelezettsége a terrorveszély globális mérséklése mellett. „Azt szeretnénk, hogy ha Európa és Afrika együttműködése is még szorosabb lenne annak érdekében, hogy az afrikai országok meg tudjanak felelni a kihívásnak, amelyet a nagyon komoly népességnövekedés jelent” – mondta, hozzátéve, hogy ha nem segítjük kellőképp az afrikai országokat ebben a kérdésben, akkor annak nagyon könnyen egy humanitárius katasztrófa vagy minden eddiginél súlyosabb migrációs nyomás lehet az eredménye.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.