Hollandia csaknem 6 millió eurós (mintegy 2,4 milliárd forint) kártérítést fizethet Romániának az asseni Drents Múzeumból január végén ellopott dák műkincsek után – számolt be a Dutch News című, angol nyelvű, holland hírportál pénteken.
Az Adevarul cikke szerint a holland oktatási és kulturális minisztérium az RTV Drenthe regionális holland műsorszolgáltatónak megerősítette: ha a Drents Múzeumból közel két hete ellopott román műtárgyakat – egy aranysisakot és három karkötőt – nem találják meg,
Hollandiának legkevesebb 5,8 millió euró kártérítést kell fizetnie.
Ha a műtárgyak sérülten kerülnek elő, Hollandia az emiatt felmerülő költségeket is megfizeti.
Míg a Dacia! Az arany és ezüst királysága című időszaki tárlat négy romániai műtárgya 5,8 millió euróra volt biztosítva Hollandia által, a kiállításon szereplő, összesen 673 tárgyra a holland állam több mint 30 millió eurós biztosítást kötött. Mivel a kár nem haladja meg a kormány által garantált biztosítási értéket, a múzeumnak, illetve a biztosítójának nem kell kártérítést fizetnie.
Ez lehet az első alkalom, hogy Hollandiának ilyen összegű kártérítést kell fizetnie, amióta 1989-ben lehetővé tette a nagy összegű kártérítés átvállalását a múzeumoktól. Hollandia az elmúlt mintegy 35 évben mindössze nyolcezer euró körüli kártérítést fizetett ellopott vagy megrongálódott műalkotások után. A holland kormány 2024-ben csaknem 460 millió euró értékben vállalt felelősséget műalkotásokért, amelyeket tizenhárom hollandiai múzeum mutatott be a kiállításain.
A Drents Múzeumban január végén történt robbantásos betörés ügyében három gyanúsított van őrizetben, a rendőrség a negyedik feltételezett elkövetőt még keresi.
A dák műkincsek hollandiai elrablása miatt január végén menesztették hivatalából a Román Nemzeti Történeti Múzeum igazgatóját, Ernest Oberlander-Tarnoveanut.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.