Hatályba lépnek csütörtökön a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) elleni amerikai szankciók, az intézkedések miatt a határidő előtt egy nappal megváltoztatták a cég tulajdonosi struktúráját.
Az Egyesült Államok január 10-én jelentette be, hogy büntetőintézkedéseket vezet be a többségi orosz tulajdonban lévő szerb vállalat ellen. Szerbia 45 napot kapott arra, hogy kivonja az orosz tőkét a NIS-ből, ám erre nem került sor.
A belgrádi tőzsde szerdán közölte, hogy az orosz Gazpromnyeft a részesedéséből mintegy 5 százalékot átruházott a Gazpromra. A szerb nemzeti olajtársaságnak korábban az 50 százaléka volt az orosz Gazpromnyeftyé, 6,15 százaléka a Gazpromé, 29,87 százaléka pedig a szerb államé, a fennmaradó részen kisrészvényesek osztoznak.
A változást követően a Gazpromnyefty részesedése 44,85 százalékra csökkent, míg a Gazpromé 11,30 százalékra nőtt.
Dubravka Dedovics Handanovics energiaügyi miniszter szerdán a szerbiai közszolgálati televízióban kijelentette: nincs ok aggodalomra, lesz elegendő üzemanyag a benzinkutakon, Szerbiának három hónapra elegendő tartaléka van, és egyes cégek is felajánlották már a segítségüket a NIS-nek, illetve Szerbiának.
A Danas című belgrádi napilap információi szerint
egyes bankok már szerdán zárolhatják a NIS számláit, és várhatóan a benzinkutakon sem lehet ezeknek a pénzintézeteknek a kártyáival fizetni.
A hivatalos adatok szerint Szerbiában 1 529 benzinkút működik, amelyek közül 324-et a NIS üzemeltet.
Szerb olajkrízis: rebesgetik, hogy a Mol lehet a mentőangyal – Oroszország kész kiszállni
A Gazprom Neft részesedése ezzel 50 százalék alá esne. A szerb olajvállalatra az amerikai Pénzügyminisztérium még január elején vezetett be szankciókat a magas orosz tulajdonjog miatt. A Mol neve is előkerült megoldásként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.