A Német Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) hajlik arra a felfedezésre, hogy tényleg egy kínai laboratóriumban történt baleset váltotta ki a globális koronavírus-járványt – írja a Süddeutsche Zeitung, amely a Die Zeittel közösen egy másfél éves kutatás eredményeit mutatja be a cikkben. A lap nem kevesebbet állít, mint hogy a Merkel- és a Scholz-kormány is titokban tartotta a hírszerzés birtokába jutott információkat.
A lap szerint a feltételezés egy „Saaremaa” fedőnevű hírszerzési műveletre épül, amelybe beletartoztak a kínai kutatóintézetek, köztük a Vuhani Virológiai Intézet tudományos adatai is.
A BND az összes bizonyíték kiértékelése után meg van győződve arról, hogy a koronavírus valószínűleg egy kínai laboratóriumból származik
– írja a lap, hozzátéve, hogy a hírszerzés egy speciális index segítségével értékelte a valószínűségét annak, hogy valóban laboratóriumi eredetű-e a vírus. Márpedig az index 80-95 százalékban biztosra méri ennek a valószínűségét.
A feltételezést arra alapozzák, hogy a Vuhani Virológiai Intézet egy olyan szigorú biztonsági zóna, ahonnan a vírusok valójában nem tudnak kiszabadulni, azonban a német ügynökök felfedezték, hogy Vuhanban meglepően lazák a biztonsági intézkedések. A vírusokkal fertőzött állatokból ezért gondatlanul vették a mintákat, és gondatlanul szállították őket, tehát a hanyagság elterjedt volt. Ez pedig növelte annak kockázatát, hogy a kórokozók valóban elhagyhatták a laboratóriumot.
Az elemzők nem hiszik, hogy ez volt a kínaiak szándéka, inkább baleset történhetett.
Az újság szerint a BND a szövetségi kancellária alá van rendelve, így Angela Merkel akkori kancellárnak is tudomása lehetett a hírszerzési információkról, ahogy Olaf Scholznak is a 2021-es választásokat követően. Ám azt is hozzáteszik, hogy Merkel emberei között a szkeptikusok vannak túlsúlyban: a hírszerzés korábban többször tévedett, emiatt nem zárható ki, hogy a volt kancellár is kételkedett a hírszerzési dokumentumok hitelességében.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy a járvány 2019 végi, a kínai Vuhan városában történt kitörése óta viták folynak arról, hogy a vírus laboratóriumból származik-e, vagy egy piacon árult állatokról került át az emberekre. A kínai kormányzat hevesen tagadja a laboratóriumi verziót. A vita hátterében az is áll, hogy az úgynevezett SARS-szerű koronavírusokkal kapcsolatos munkát kínai laboratóriumokban végezték. Januárban aztán az amerikai titkosszolgálat, a CIA felvetette, hogy a koronavírus laboratóriumból származik. A CIA korábban évekig azt állította, hogy nem tudja megmondani, hogy a vírus laboratóriumi incidensből származik-e, vagy természetes eredetű – emlékeztet a lap.
A vírus eredetének kérdése az első pillanattól kezdve átpolitizált. Emlékezetes: Donald Trump az első ciklusának végén sokáig a laboratóriumi elméletet hangoztatta, ami később a német nyilvánosságban is megjelent. Hogy egy-egy felröppenő újabb hír megalapozott információkra épül, vagy manipulatív, továbbra is nehezen megítélhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.