BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszteségessé válhat a tejtermelés Szerbiában - árrésstopot követelnek a gazdák

Három tonna tejet öntenek az útra a szerb gazdák tiltakozásul az alacsony felvásárlási árak miatt. A tejtermelés veszteségességének megszüntetésére árrésstopot követelnek.

A Közép-szerbiai Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének az elnöke, Milija Palamarevic bejelentette: a térség tejtermelői július 4-én Gruzában három tonna tejet öntenek ki az útra, így tiltakozva a tej alacsony felvásárlási ára miatt, veszteségessé válhat a tejtermelés. 

tejtermelés tej tehén
A veszteséges tejtermelés ellen árrésstopot követlenek a szerb gazdák / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Ugyanakkor arra kérik Dragan Glamocic mezőgazdasági, erdészeti és vízgazdálkodási minisztert, hogy látogassa meg Gruzát a tejgyárak és a felvásárlói közvetítők képviselőivel együtt, hogy egy beszélgetés keretében próbáljanak meg egyeztetéseket elindítani. Palamarevic szerint ugyanis valaki nem mond igazat, hiszen a tej- és tejtermékimportról egymásnak ellentmondó adatok jelennek meg. 

Az állam azt állítja, hogy nem ad engedélyt a tej és a tejtermékek behozatalára. Szerinte viszont bizonyítékok vannak arról, hogy egyes cégek sajtot importálnak. 

Veszteséges a tejtermelés, árrésstop a megoldás

  • Az elmúlt fél év alatt a gyárak átlagosan 16–20 dínárral csökkentették a tej literenkénti felvásárlási árát. 
  • Jelenleg 35 és 60 dínár (kb. 120–200 forint) között alakul az ár, minőségtől, mennyiségtől és egyéb tényezőktől függően. (Az Agrárközgazdasági Intézet adatai szerint 2024 átlagában kilogrammonként 172,5  forint volt a nyers tej felvásárlási ára.)

A tejtermelőknek komoly veszteségeik vannak, miközben az üzletekben nem lett sokkal olcsóbb a tej, és a tejtermékek ára sem csökkent. Azt javasolják, hogy az állam a tej és a tejtermékek esetében vezessen be árrésstopot. 

Tartanak az aszálytól is

A tejtermelők attól tartanak, az aszály miatt tovább csökken az állatállomány. Nem tudnak ugyanis elegendő takarmányt biztosítani. Az állam szerintük nem tesz semmit annak érdekében, hogy segítsen a gazdáknak megőrizni az állatállományt. Szerbiában egyébként literenként 19 dínár állami támogatást kapnak a tejtermelők, a gazdálkodók szerint azonban körülbelül ennyivel csökkentek az év eleje óta a felvásárlási árak.

  

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.