Magyarországon a forint árfolyama szenvedte meg leginkább a hétfőn eluralkodott pánikhangulatot. A magyar valutát több dolog is egyszerre sújtotta, egyrészt az merikai kamatemelés miatti félelmek, másrészt a régió valutáinak leértékelődése.
Trippon Mariann, a CIB elemzője arra hívta fel a figyelmet, csökken a kamatok közötti különbség azzal, hogy Magyarországon mérséklődnek a kamatok, míg Amerikában várhatóan emelkednek. Így sok befektető váltja át pénzét dollárra. Az elemző egyébként úgy látja, hogy a hétfői jelentős valuta- és tőzsdemozgásokat sok olyan apró tényező okozta, amelyek önmagukban nem jelentősek, de együtt már megremegtették a befektetők kezét. Ehhez persze az is kellett, hogy a tőzsdeindexek az elmúlt hónapokban sorra csúcsokat döntöttek, így a részvényárak elég magasak voltak. Trippon Mariann szerint a hétfői reakció túlzottnak tűnik, így a kedélyek gyorsan megnyugodhatnak.
A részvénypiacokon is tömegével szabadultak meg papírjaiktól a befektetők. Az eladási roham egyik alapvető oka a nyersolaj ára volt, amely hordónként 40 dollár közelébe emelkedett. Ez pedig a világgazdaság bővülésének visszafogását és az infláció növekedését jelentheti. Ráadásul pénteken nyilvánosságra hozták a legfrissebb amerikai munkaerő-piaci adatokat, amely a várt 172 ezerrel szemben 288 ezer új munkahelyről számolt be. A jó munkaerő-piaci adatok miatt pedig a foglalkoztatást már nem kell szem előtt tartania a szövetségi jegybanknak (Fed), ezért egyre inkább az infláció elleni védekezés kerülhet előtérbe. Miután a magas olajárak előbb-utóbb a fogyasztói árakba is beépülnek, felerősödtek a kamatemelési félelmek a befektetők körében - magyarázta a tőzsdeindexek csökkenését Sarkadi Szabó Kornél, a Raiffeisen Bank elemzője.
A szakember szerint a tőzsdei besszhangulat nemcsak a kamatemelési várakozásoknak tudható be, hanem a kínai gazdaság várható lassulásának is.
A pesszimista nemzetközi hangulat természetesen a kelet-közép-európai tőzsdéket sem kerülhette el. A pénteki záróértékéhez képest a varsói WIG 3,5, a prágai PX 50 pedig 6,5 százalékos mínuszban is volt.
Rátkai Orsolya, az OTP Bank elemzője úgy véli, az uniós csatlakozás keltette részvényvásárlási kedv áprilisra már lecsengett ezeken a piacokon, és kérdéses, hogy a tagság rövid távon adhat-e újabb lendületet a csatlakozó országok részvénypiacainak. Lengyelország múlt csütörtöki leminősítése miatt Kelet-Közép-Európában a pesszimista hangulat jobban érződött a régió országainak devizaárfolyamaiban. A forint. már pénteken is csökkent a lengyel valuta árfolyamesése miatt, amire csak rátett egy lapáttal a hétfői pánik.
Az elemzők úgy vélik, a tőzsdei árfolyammozgások szempontjából döntő lehet az USA pénteken közölt inflációs adata. A kedvező fordulathoz azonban az is kellene, hogy az olajár 35-36 dollár közé csökkenjen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.