BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Állampapírt a lakosságnak!

Államkincstári számla a közszférában dolgozóknak és a gyerekeknek, rövidebb futamidejű lakossági állampapírok, több értékesítési pont és informatikai fejlesztések – ezekkel a lépésekkel támogatná a kormány a lakossági állampapírvásárlásokat.

A lakossági állampapír-váráslásokat kívánja erősíteni a kormány – ez derül ki egy néhány napja megjelent kormányhatározatból. Az ehhez szükséges kiadásokra, az informatikai fejlesztésekre, az állampapírt értékesítő pontok kialakítására, és az értékpapírokat népszerűsítő marketingkiadásokra nem egészen 2 milliárd forintot csoportosítanak át az év végéig.

A lakosság jelenleg viszonylag kevés állampapír-megtakarítással rendelkezik, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2012 januárjának végén a háztartások valamivel kevesebb mint 750 milliárd forintnyi befektetést tartottak ilyen eszközben, holott a válság kirobbanása előtt, 2007-ben még 1000 milliárd forint fölötti lakossági megtakarítás feküdt állampapírokban. A lakossági befektetők azért jók az államnak, mivel simítani tudják az intézményi befektetők által generált nagyobb árfolyamváltozásokat. Magyarországon különösen fontos lenne, hogy nőjön a súlyuk, hiszen jelenleg az állampapír-állomány kevesebb mint 5 százaléka van a háztartásoknál, miközben a külföldi – főleg intézményi – befektetőké már 55 százalék fölött van.

A határozat alapján a kormány a Start-számlák (amelyet sok helyen babakötvényként is emlegetnek) kezelését elvenné a bankoktól. Az állam a 2006 óta megszületett gyerekeket támogatta mintegy 40 ezer forintnyi állampapírral, ha azonban a szülők ezt a pénzt tovább szerették volna gyarapítani, át kellett vinniük a számlákat egy kereskedelmi bankba. A jövőben ezt megszüntetnék, az új Start-számlákat már az államkincstár vezetné, kibővítenék a jogosultak körét, sőt az évenkénti befizetési korlátot is eltörölnék. (Jelenleg gyermekenként évente maximum 120 ezer forintot fizethetnek be Start-számlára a szülők.) Az államkincstárban emellett a közszférában dolgozók számára értékpapírszámlákat is nyitnának, amelyekre vélhetően állampapír-befektetések kerülnek majd.

Részletek a Világgazdaságban

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.