BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A BUX visszaszaladt a 200 napos mozgóátlag fölé

Csillapodnak a ciprusi mentőcsomag keltette hullámok, pedig egyelőre nincs megoldás – írják az Erste elemzői.

Az oroszok annak ellenére kéretik magukat, hogy alapvető érdekük növelni befolyásukat az országban, hiszen a jövőben a gázvagyonon keresztül az orosz Gazprom pozícióit gyengítheti Európában, megy a huzavona, de valószínűleg lesz valamiféle megoldás. (pl. megveszik a Popular bankot, amely gyakorlatilag elvesztette a tőkéjét, és minimum 4 milliárd euró tőkeinjekcióra szorul.)

Közben a Fed is nyugtató üzenetet küldött a piacoknak; Ben Bernanke elmondta, hogy figyelik a ciprusi fejleményeket, de azok valószínűleg nincsenek hatással az USA gazdaságára. A lazító program költségeit is figyelik, s addig fenntartják, amíg a munkaerőpiac nem tér magához, aminek örültek a befektetők.

A tegnapi emelkedés után ma stagnálhat a DAX és a BUX is annak ellenére, hogy tegnap a BUX visszaszaladt a 200 napos mozgóátlag fölé, ami pozitív jel, hiszen így a tegnapelőtti akció csak „kirázásnak” minősül.

USA:
- Ismét jó volt a hangulat a tengerentúli piacokon, emelkedéssel zártak a börzék (Dow 0,39 százalék, Nasdaq 0,77 százalék, S&P500 0,69 százalék).
- Nem változott tegnap az irányadó ráta (0-0,25 százalék) a tengerentúlon, és a kamatdöntő ülés utáni közleményből az derült ki, hogy még jó ideig ennyi is marad. A várakozásoknak megfelelően nem változik a jegybanki beavatkozás mértéke, továbbra is havi 85 milliárd dollárt fordítanak eszközvásárlásra. Ebben addig nem lesz változás, amíg a munkaerőpiacon nem látszik érdemi javulás, azonban nem ez lesz az egyetlen mutató, amit figyelni fognak és többek között figyelembe fogják venni az infláció és a pénzügyi indikátorok alakulását is. Bernanke szerint a ciprusi helyzet nem jelent közvetlen veszélyt az USA-ra. A Fed elnökét arról is kérdezték, hogy a következő ciklusban is akar-e maradni a Fed élén, hiszen jövő januárban lejár a mandátuma. Azt válaszolta: „Nem gondolom azt, hogy én lennék az egyedüli ember a világon, aki az exitet menedzselni tudná”.
- A FedEx tegnap nyitás előtt publikálta negyedéves számait, amely elmaradt a várakozásoktól. A cég 1,23 dolláros részvényenkénti profitot ért el, miközben az elemzők 1,38 dollárra számítottak, és a tavalyi 1,55 dolláros profithoz képest is gyengébb. Árbevétel soron 11 milliárd dollárt könyvelhetett el a cég, ami valamivel alacsonyabb a 11 milliárd dolláros előrejelzésnél. A 2013-as várakozásait pedig csökkentette a cég. Az árfolyam réssel nyitott, és közel 7 százalékos mínuszban fejezte be a kereskedést.
- A BlackBerry viszont 6,5 százalékot erősödött, miután a Morgan Stanley a korábbi alulsúlyozásról felülsúlyozásra rakta a céget.
- Ma délután a szokásos heti munkanélküliségi adatokat publikálják, de nyilvánosságra hozzák még a használt lakásértékesítés februári értékét és a Philadelphia-i Fed index márciusi értékét is. Kicsivel piaczárás előtt a Nike publikálja negyedéves számait.

Európa:
- Felemás mozgásokat láthattunk tegnap a nyugat-európai börzéken (FTSE100 -0,13 százalék, DAX 0,68 százalék, CAC40 1,44 százalék).
- A tegnapi nap sem hozott áttörést Ciprus helyzetében, ma tovább folytatódnak a tárgyalások az orosz féllel, így megnőtt annak az esélye, hogy az Európai Unió kihagyásával születik megoldás a helyzet rendezésére, ami pozitív lenne a ciprusi betétekre nézve. Mindenesetre a korábban tervezettel ellentétben ma mégsem nyitnak ki a bankok, arra keddig várni kell.
- Spanyolországban bankadót vezetnek be, ettől az évtől 0,2 százalékos adót kell fizetniük a bankoknak a náluk elhelyezett betétek után.
- Az eurózónából a délelőtti órákban ipari és szolgáltatói beszerzési menedzser index adatokat publikálnak.

Olaj, arany:
- Csökkent ma reggel a WTI típusú kőolaj ára, 93,13 dolláron állt ma reggel a jegyzés. A tegnapi készletadatok növekedést mutattak.
- Az arany ára is visszaesett 1.608 dollárra, miután csökkent a ciprusi csőd miatti félelem.

Devizák:
- A tegnapi pozitív nemzetközi hangulatban az euró erősödött a dollárral szemben. Az árfolyam a 200 napos mozgóátlagról pattant felfelé és 1,288-ról 1,2933-ra emelkedett az árfolyam.
- A pozitív hangulatban a forint is erősödni tudott az euróval szemben. Az EUR/HUF árfolyam 305,33-ról 304,82-re mérséklődött.

Távol-Kelet:
- A Hang Seng 0,13 százalékot gyengült, miközben a többi távol-keleti index emelkedést tudott felmutatni. A Nikkei a tegnapi szünnap után 1,35 százalékot emelkedett, a Shanghai inex az utolsó pillanatban feljött a pozitív tartományba és 0,2-kal, a szingapúri tőzsdeindex 0,8 százalékkal, az indiai Sensex index pedig 0,69 százalékkak emelkedett magasabbra.
- A japán jegybank új elnöke ma a Nikkei zárása után tartja első sajtótájékoztatóját. Egyes várakozások szerint újabb jegybanki élénkítő lépéseket jelenthet be.
- A japán 10 éves államkötvények hozama 0,58 százalékra csökkent, ami 2003 óta nem látott mélységnek felel meg.
- Kínában a HSBC által publikált PMI érték 51,7 pont lett és ezzel meghaladta a várt 50,8-as értéket és az előző időszakban mért 50,4 pontot is.
- A Bloomberg által megkérdezett 51 elemző kissé pesszimistább lett a kínai gazdaság élénkülésével kapcsolatban és a következő negyedévekre vonatkozó előrejelzésekben 0,1 százalékponttal csökkentették a növekedési várakozást.

Határidős piacok: Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.

Vállalati hírek

- A Magyar Telekom közleménye szerint a társaság korábban kalkulált 9-11 milliárd forintnál kevesebb, 7,2 milliárd forint közműadót fizet idén. Ez mindössze 1 százalékos pozitív EBITDA hatást jelent, így a cég nem módosítja idei EBITDA célszámait, azaz továbbra is 4-7 százalék közötti EBITDA csökkenést vár. Ha 2013 után is évi 7,2 milliárd forintos közműadóval számolunk, akkor kb. 18 forinttal módosítaná célárunkat. A közműadó vártnál alacsonyabb mértéke kedvező, de sok a bizonytalansági tényező.

- Az egyik gazdasági portál interjút közölt Christopher Mattheisennel, a Magyar Telekom vezérigazgatójával, melynek főbb pontjai a következők: (i) a cég képes tartani a megszokott osztalékszintet, amíg az eladósodottsági ráta 40 százalék alatt van. Tavaly év végén ez a mutató 34 százalék volt, így tehát maradhat az 50 forintos osztalék. (ii) A cég nem szándékozik eladni a nehéz helyzetben lévő macedón leánycéget. (iii) A Magyar Telekom kisebb IT és kábelszolgáltatók felvásárlásában gondolkodik. (iv) A mobil penetráció 120 százalékról 116 százalékra csökkent a recesszió hatására, jelenleg stagnál. Az interjú sok újdonságot nem tartalmazott, de a tervezett akvizíciók megleptek minket.

- Az OTP módosította a cash-flow kimutatását. A működési cash-flowt 200 millió forinttal 457,3 milliárdra emelte, de a készpénzállomány nem változott. A hírnek nincs hatása sem a bank értékeltségére, sem a részvényárra.

- A BASF pert vesztett az izraeli Makhteshim-Agan nevű agráripari kémiai termékgyártóval szemben, amely ugyanazzal a kémiai hatóanyaggal kezdett termeszölő szert értékesíteni az USA-ban, még 2010-ben. A BASF még akkor be is perelte az izraeli céget. A per elvesztését követően most az eljárás szabadalom miatt perelte be a BASF a Makhteshim-Agan-t. A fipronil hatóanyag tartalmú szer a legkelendőbb hangyairtó az USA-ban, amelyet házakban és házak körül használnak. Az újabb per még valószínűleg egy pár évig távol tarthatja a piactól az izraeli gyártót. A hír ugyan negatív, de nem számítunk jelentős árfolyamhatásra. (A cég nem teszi közzé a fipronil észak-amerikai értékesítési adatait.)

- A BMW bejelentette, hogy a sokak által várt X4-es modell még az idei évben megjelenik, ezzel tovább diverzifikálódik a modellpaletta. A BMW szintén új, elektromos i3-as modellje már az idei év végén megjelenik és már most több száz rendelést fel is vettek rá.

- A Linde tegnap bejelentette, hogy megállapodott a norvég állam tulajdonában álló Gassco vállalattal egy földgáz terminál építéséről Németországban. A szerződés értéke eléri a 260 millió eurót. A szerződés kiterjed a mérnöki, beszerzési és építési feladatokra, a munkálatokat idén ősszel kezdik. Az újonnan épülő földgáz terminál az 1977-ben készült Norsea Gas terminált váltja fel. Az Északi-tengeren található norvég gázmezőkről érkezik a gáz a németországi terminálba.

- A Lufthansa ma mintegy 700 rövid- és interkontinentális járatot törölt a légi utaskísérők és a földi személyzet sztrájkja miatt. A szakszervezet 5,2 százalékos béremelést szeretne elérni, és azt, hogy 33.000 ember munkahelye legyen nagyobb biztonságban.

- A Siemens 270 MW kapacitású szélerőműtelep létesítésére kapott megbízást Kanadában. A projekt során 124 darab szélkereket fognak üzembe helyezni, ezek kapacitása egyenként 2,3 MW, a szélkerekek átmérője pedig 101 méter. Az erőművet még idén elkezdik építeni, az energiatermelés pedig 2014 tavaszán kezdődhet meg. A tervek szerint 100 ezer háztartást lesznek képesek a megújuló energiával ellátni.

- A Volkswagen 384 ezer gépjármű visszahívására kényszerül Kínában és becslések szerint ennek 600 millió eurós költsége lehet, ami kissé soknak tűnik, de az erre vonatkozó becsléseket a vállalat menedzsmentje egyelőre nem erősítette meg. A visszahívás a váltó esetleges meghibásodása miatt szükséges. A becslések szerint a visszahívás részvényenkénti hatása 3,5 euró, ami az árfolyam 2 százaléka lenne.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.