BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csúnya beleadások voltak tegnap

Volt egy korrekciós próbálkozás, és úgy tűnik, hogy meg is kezdődött valami, hiszen csúnya beleadások voltak tegnap, legalábbis ami a nemzetközi piacokat illeti, írják az Erste elemzői.

Úgy tűnik, hogy érvényessé vált az a tétel, hogy a magyar piac akkor tud jól viselkedni, amikor a nemzetközi piacokon már nem látnak olyan nagy izgalomra okot adó emelkedési potenciált. Ezt láttuk tegnapelőtt és tegnap is. Az előbbi esetben már nyögve-nyelős emelkedést láthattunk a nap végén a DAX-ban, miközben egész nap gyakorlatilag stagnált, míg tegnap egy jelentős csökkenést láthattunk, amelyben több napi emelkedést adott vissza az index. Számunkra úgy tűnik tehát, hogy egy korrekciós periódus elejéhez érkeztünk, amelyen belül a mai napon várhatóan emelkedni fogunk. Ebben az általános képben pedig a BUX-nak emelkednie kellene, amelyre ma jó esélyt is látunk annak ellenére, hogy ma a miniszterelnök és a gazdasági miniszter dönthet a szektorális adók esetleges meghosszabbításáról, amelyről azt gondoljuk, hogy egy politikai játék része.

Nemzetközi hírek

USA:

- Eséssel indult a kereskedés a tengerentúlon, napközben azonban hegymenetbe kapcsoltak az indexek, de nem sikerült zárásra ledolgozni a mínuszokat (Dow -0,08%, Nasdaq -0,12%, S&P500 -0,26%).
- Meglepetést okozott az új-lakás értékesítések áprilisi értéke. Az előző havi 417 ezer darab után 454 ezer lakást értékesítettek, miközben a várakozás 425 ezer volt. 2010 áprilisa óta nem látott szintre emelkedett a mutató.
- A múlt héten 23 ezerrel 340 ezerre csökkent a friss munkanélküli segély kérelmek száma a tengerentúlon, ami jobb a 345 ezres előrejelzésnél.
- A jó gyorsjelentésnek köszönhetően tegnap 17%-ot emelkedett a Hewlett Packard árfolyama.

Európa:

- Rossz hangulat uralkodott tegnap a nyugat-európai börzéken (FTSE100 -2,09%, DAX -2,1%, CAC40 -2,1%
- Az eurózónában 47,7 pont lett a kompozit beszerzési menedzser index, ami jobb a piac által várt 47,2 pontnál.

Olaj, arany:

- A WTI 93,8 dollárra esett hordónként, mivel a szereplők növekvő amerikai kínálatra és csökkenő globális keresletre számítanak. Az olaj már a negyedik napja esik.
- Az arany ára nem változott, igaz tegnap jelentős mozgás volt ismét az arany árában. A piaci szereplők további kínálatra számítanak a pénzügyi befektetők oldaláról.

Devizák:

- A tegnapi negatív hangulatban az EUR/HUF árfolyam 292,7-ig is emelkedett, onnan azonban gyors forinterősödés vette kezdetét és 291-ig csökkent az árfolyam. Ma reggel pedig már 290,5 körüli árfolyamon kereskedtek a devizapárral.
- Az EUR/USD árfolyam tegnap 1,2858-ról emelkedésnek indult és 1,2934-ig meg sem állt.

Távol-Kelet:

- A japán piac ma reggel nagy kilengést produkálva némileg ismét magához tért, és közel 2%-os esés után sikerült 0,61%-os emelkedéssel zárnia a napot. A tegnapi rendkívüli nap után ma a jegybankelnök és a miniszterelnök is megszólalt. Mindketten igyekeztek megnyugtattak a piacot a szokatlan kötvénypiaci mozgásokkal kapcsolatban. Azonban konkrét részleteket nem árult el egyikük sem arról, hogy hogyan kívánják a piac stabilitását megőrizni.
- A Shnaghai index 0,28%-ot emelkedett, míg a Hang Seng index 0,13%-ot csökkent a hét utolsó kereskedési napján.

Határidős piacok: Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.

Vállalati hírek

- A MOL bejelentette az osztalék pontos összegét, amit a saját részvények számával korrigált, így a cég részvényenként 462,22 forintot fizet. A kifizetés június 6-án kezdődik, osztalékszelvénnyel május 27-én forog utoljára a papír.

- A MOL hivatalosan bejelentette, hogy 371.301 darab sajátrészvényt vesz vissza az OTP-től, így saját részvényeinek száma 4.998.813 darabra nő.

- A Lukoil ismét nagykereskedelmi üzemanyag szállításba kezd Magyarországon. A hír nem jelent kockázatot a MOL számára, mivel a Lukoil saját finomítói távol vannak. Nagyobb veszély véleményünk szerint a NIS finomítóinak felújítása az orosz Gazprom segítségével.

- OTP, FHB: A Moody’s megfogalmazta véleményét a magyar bankszektorról. A jelentés legfőbb pontja, hogy a gyenge forint és a munkanélküliség miatt tovább nőhet a nem teljesítő hitelek aránya.

- Az OTP 2013. május 23-án 19.502 darab törzsrészvényt értékesített javadalmazási politikája keretében, így a bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 3.872.791 darabra (1,38%) változott.

- A Magyar Telekom montenegrói leányvállalata 22,9 millió euró (6,6 milliárd forint) összegű osztalék kifizetéséről határozott, melyből a 76,53% tulajdonrésszel rendelkező Magyar Telekom megközelítőleg 17,5 millió euró (5,1 milliárd forint) összegű osztalékra jogosult.

- A BASF megépíti az első növényvédőszer gyárát Ázsiában, méghozzá Kínában, hogy a növekvő növénytermesztéshez kapcsolódó kemikáliák iránti kereslet kielégítésében nagyobb szerepet vállaljon. A gyár néhány 10 millió euróba fog kerülni és készítménygyártást és csomagolást fog végezni. A BASF egyébkén évente 430 millió eurót költ K+F-re, és 300 millió eurót új termelőegységek létesítésére. A hír pozitív, de nincs jelentős hatással a részvényárra.

- A BNP Paribas tárgyalásokat folytat az IKB többségi tulajdonosával, a Lone Starral arról, hogy a többségi tulajdonostól megvásárolja az IKB vállalati üzletágát. Az információk szerint a BNP-t elsősorban a 250 millió eurós árbevételnél nagyobb vállalatokkal való banki kapcsolat érdekli.

- Ma lehet utoljára a Commerzbank jegyzési jogokkal kereskedni, a tőkeemelésben való részvételre pedig május 28-ig (keddig) van lehetőség, ezt követően a jegyzési jogok értéktelenül lejárnak. Így ma meglehetősen nagy forgalom lehet a jegyzési jogok piacán. Mivel szerdán értéktelenné válnak a jegyzési jogok, így azok, akik nem kívánnak részt venni a jegyzésben ma utoljára értékesíthetik a jogokat. A jegyzési díj 4,5 euró lesz. Korábbi információk szerint 21 jegyzési jog után 20 részvény jegyezhető majd.

- A Barclays egyenlő súlyozásról alulsúlyozásra minősítette le a Daimler Chrysler papírjait.

- A Nokia beperelte a HTC-t, ugyanis a finn társaság meglátása szerint három szabadalmát megsértették. A hír hatására árfolyamhatással nem számolunk egyik vállalat esetében sem, ugyanis a mobiltelefon piacon mindennaposnak számítanak a szabadalmi perek, melyek legtöbbször közös megegyezéssel zárulnak.

- A Nokia a nyár során egy újabb telefon bemutatását tervezi. A július közepén debütáló telefon hasonló lesz a jelenleg is kapható Lumia 920-as készülékhez, a legnagyobb különbség az lesz, hogy az új telefon 41 megapixeles kamerával lesz felszerelve és Lumia EOS névre fog hallgatni.

- A HSBC semlegesről felülsúlyozásra minősítette fel a Thyssenkrupp részvényeit.

Gazdasági hírek

- Varga Mihály és Orbán Viktor ma egyeztetnek a túlzott deficit eljárás lezárásához szükséges lépésekről, így a tervezett adóemelésekről (reklám adó bevezetése, tranzakciós adó emelése, bankadó módosítása) is. Varga korábban azt nyilatkozta, hogy adóemelésekre csak azután kerül majd sor, ha a kiadási oldal lefaragása nem elegendő. A Bruxinfo-n később megjelent információk szerint hazánk akár már jövő héten kikerülhet a túlzott deficit eljárás alól, ami szükségtelenné tenné az adók emelését, így a hírnek pozitív hatása lehet az értékpapírpiacra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.