A forintpiac a korábbiakhoz hasonló képet fest, a devizahiteles leváltás és a Fed kamatpolitikája lehet a legnagyobb befolyással az árfolyamra, a jövőben. Az állampapírpiacon tovább csökkentek a hozamok, a 10 éves papírokkal már 3,56%-on kereskednek. Ma az ÁKK 3, 5 és 10 éves kötvényeket dob piacra, összesen 55 milliárd forint meghirdetett mennyiség mellett. Várhatóan ezúttal is erős lesz a kereslet, az adósságkezelő pedig a futamidő hosszabbítás jegyében lehet, hogy a tervezettnél nagyobb mennyiséget is befogad.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az EUR/USD árfolyamában emelkedést láthattunk tegnap, a kurzus 1,247-ről 1,25-ig kúszott fel. Kedvező hangulat uralkodott a tengerentúli börzéken, a nap végére pozitív tartományban zártak a főbb indexek (Dow 0,07%, Nasdaq 0,6%, S&P500 0,29%). Ma viszont a hálaadás ünnepe miatt zárva lesznek a tőzsdék. Európában a Dax index fél százalékos emelkedését érdemes kiemelni, azonban sem az FTSE 100 sem a CAC40 index nem tudta tartani a lépést vele. Az EU-EKB-IMF hármas 6 hónappal kitolná Görögország jelenlegi mentőcsomagjának lejáratát az EU-s tisztviselő szerint. A hitelezők attól félnek, hogy Athén megpróbál a saját lábára állni, miközben a közelgő választások miatt az eddigi megszorító intézkedéseken lazít, akkor a piac keményen megbünteti majd az országot a kötvényhozamok elszállásán keresztül. Vegyes volt a kép az ázsiai börzéken: a Nikkei 0,8%-ot, a Hang Seng 0,5%-ot esett, miközben a Shanghai index 0,3%-os emelkedést tudott felmutatni.
A nemzetközi árupiacon a WTI olaj ára 73 dollárig esett ma reggel, ugyanis az OPEC ülés előtt fölénybe kerültek a szkeptikusok, akik úgy gondolják nem lesz döntés a termeléscsökkentésről. Az arany viszont stabilan 1.195 dolláron állt. A gyengülő ezüst és palládium árjegyzése azonban negatívan hat a nemesfém árfolyamára. A fő mozgatórugó továbbra is a jegybanki politika. Az európai határidős piacok emelkednek, míg a tengerentúli indexek mérsékelt mínuszban vannak.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Kedvező adat érkezett tegnap az Egyesült Államokból. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi index novemberi végleges számai az egy hónappal ezelőtti 86,9 pontról 88,8 pontra emelkedett, amely 2007 júliusa óta nem látott adat. Viszont az adat rosszabb az előzetes 89,4 pontnál és a 90 pontos várakozásokat sem éri el, így nem örülhettek maradéktalanul a befektetők.
A Chicagoi beszerzési menedzser index 66,2 pontról 60,8 pontra esett novemberben, amely elmaradt a 63 pontos várakozásoktól.
Az új-lakás eladási számok sem úgy alakultak, úgy ahogy várták. A 0,7%-os bővüléssel 458 ezerre emelkedett októberben, amely rosszabb a várt 0,8%-nál, ami 471 ezernek felel meg. A függőben lévő lakásértékesítések 2,2%-kal bővül, amely 0,3%ponttal múlta alul a várakozásokat.
Eközben Európában Jean Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke hatalmas befektetés ösztönző csomagot jelentett be tegnap. A csomag akár 315 milliárd eurót is elérheti a következő három évben, azonban az uniós költségvetés csupán 21 milliárd eurós alapot biztosít hozzá (16 milliárd euró EU büdzsé, 5 milliárd euró EIB-s pénz). A csavar itt lép be a képbe, ugyanis magánbefektetésekkel kívánják tizenötszörösére, azaz a korábban említett 315 milliárd euróra növelni az alapot, ezért a bejelentés csupán porhintésre elegendő.
Ma német munkanélküliségi és inflációs adat, valamint eurózónás fogyasztói bizalmi index statisztika érkezik az öreg kontinensről.
A várt 7,4% helyett 7,1%-ra csökkent a munkanélküliségi ráta Magyarországon, az augusztus-október periódusban. A munkanélküliek száma 114 ezer fővel csökkent, amit részben a közmunka program, de egy részben a versenyszéra is magyaráz. A közfoglalkoztatottak nélkül számított munkanélküliségi szám becslésünk szerint 9,5%, a vizsgált periódusban. A közmunkások száma további 56 ezer fővel nőhetett tavalyhoz képest e periódusban, a versenyszérában pedig 62 ezer fővel bővülhetett a foglalkoztatottság. A KSH adatai szerint a 192 ezer fővel dolgoznak többen a teljes nemzetgazdaságban, összesen 4 millió 184 ezer fő. A versenyszféra és a közfoglalkoztatottak számának bővülésén túl ez a szám részben az állami alkalmazottak létszámnövekedésének, részben a külföldön munkát vállalóknak köszönhető. A foglalkoztatottsági ráta a 15-74 éves lakosság körében 55,1%, szemben a tavalyi 52,3%-os értékkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.