JEGYBANK Nincs szükség arra, hogy Kína módosítson monetáris politikája irányvonalán, mivel a döntéshozók bíznak a növekedési kilátásokban – nyilatkozta a Reutersnak a kínai jegybank kormányzóhelyettese Hu Csiao-lian. Hu ésszerű feltételezésnek tart egy 7,4 százalékos idei kínai GDP-növekedést; a harmadik negyedévben 7,3 százalékkal bővült a gazdaság, ez volt a leglassabb tempó a globális pénzügyi válság mélypontja óta. (Az elmúlt évtized átlaga a Bloomberg adatai szerint 10,2 százalék volt.)
A kínai jegybank egy héttel ezelőtt váratlanul 40 bázisponttal 5,6 százalékra csökkentette az alapkamatot, hogy megtámogassa az ottani mércével mérve lefékeződő gazdaságot, de akkor is hangsúlyozták: a több mint két év óta az első vágás nem jelent változást a monetáris politikában.
Az irányvonal tartásába még beleférnek újabb finom lazítások: a kínai jegybank csütörtökön nem bonyolított le repóügyletet, vagyis nem szívott el pénzt a banki forrásokat jelentő pénzpiacról. Ilyen lépésre utoljára júliusban szánta rá magát a központi bank, amikor a sok kínai tőzsdére vitel (IPO) miatt megnövekedett a bankok készpénzigénye. A mostani távolmaradást is indokolhatták az újabb IPO-k – mondta egy sanghaji állami bank tradere a Reutersnek - , de szükségessé tette a hó végi likviditáshiány is. Van még tér a további kamatvágásokhoz – nyilatkozta ugyanakkor a Bloombergnek a legnagyobb kínai pénzpiaci alapot menedzselő Tianhong Asset Management elemzője, aki azt is elképzelhetőnek tartja, hogy csökkentik a kötelező banki tartalékrátát (korábban ennek szabályozása volt a jegybank egyik kedvenc módszere). A múlt heti kamatdöntés idején a HSBC elemzői azt valószínűsítették, hogy 2015 közepéig még kétszer vág a jegybank, 25-25 bázisponttal, a kötelező ráta pedig jövőre összesen 150 bázisponttal csökkenhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.