Ugyan örülhettünk a várakozásoknál jobb amerikai GDP növekedési adatoknak, de ez nem igazán hatott az indexekre. Pedig azon túlmenően, hogy a háztartások többet költöttek, a cégek növelték beruházásaikat. Ez pedig nem csak a jelenre nézve jó, hanem azt is mutatja, hogy a cégvezetők hisznek a jövőbeli pozitív kilátásokban. Ennek ellenére az indexek nem igazán mentek új csúcsra. Kivéve az S&P500-at, amely napközben átmenetileg új csúcsot ütött, hogy aztán a negatív tartományban zárjon.
Itthon a MOL lepte meg a befektetőket egy jelentős osztalékjavaslattal az INA-tól, amire a horvát politika is megmozdult. Egyrészt nem tudják, és nem is akarják megvenni az INA 49 százalékát a MOL-tól, ugyanakkor hajlandóak tárgyalni akár a MOL-lal, akár egy esetleges új tulajdonossal. Az osztalék kifizetését pedig majd megvizsgálja a horvát kormány. Vagyis ezen a fronton is zajlik az élet, és egyre inkább a MOL kivonulásáról szólnak a történések.
Itthon a tegnapi emelkedést követően újabb kis emelkedést várunk, míg a DAX index esetében a pozitív nyitást követően inkább dél felé tendálhat az árfolyammozgás.
Nemzetközi hírek
USA
- A vártnál kedvezőbb tengerentúli GDP adat sem tudott segíteni a piacokon, az indexek a hétfői záró értékük környékén nyitottak, majd a kereskedés végére többségében lemorzsolódtak az árfolyamok. Összességében oldalazásként jellemezhetjük a tegnapi kereskedést (Dow -0,02%, Nasdaq 0,07%, S&P500 -0,12%).
- Az Egyesült Államok gazdasága gyorsabban bővült az előzetes várakozásoknál. A második felülvizsgálat szerint a harmadik negyedévben 3,9%-kal nőtt a GDP, miközben a piac arra számított, hogy az előzetes 3,5%-os becslést 3,3%-ra korrigálják. Ezért a közölt adat jókora pozitív meglepetés volt.
- A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe elég gyengére sikerült. A hétéves csúcsot jelentő 94,1 pontról 88,7 pontra zuhant az index, miközben az elemzők 96 pontra számítottak.
- Az S&PCase-Shiller lakásárindexe, amely 20 nagyváros adatait veszi figyelembe, a várt 4,6%-os emelkedés helyett 4,9%-os bővülést mutatott.
- A Reuters értesülései szerint a Microsoftnak 140 millió dollárnyi büntetést kell majd fizetnie Kínában adózási ügyek miatt. Egyelőre azonban még hivatalos bejelentés nem érkezett.
- A Hewlett Packard tegnap zárás után publikálta negyedéves számait. Az árbevétel 2,5%-kal 28,4 milliárd dollárra esett, amely alulmúlja az elemzők 28,4 milliárd dolláros várakozását. A tisztított részvényenkénti profit 1,06 dollár volt, ami megegyezik a várakozásokkal. A folyó negyedévben 89-93 cent között lehet az EPS, a piaci várakozás a sáv felső határa. A 2015-ös részvényenkénti profit 3,83- 4,03 dollár lehet, a piaci várakozás pedig 3,95 dollár. Piaczárás után 0,6%-ot esett az árfolyam.
Európa
- Felfelé vették az irányt az európai indexek. A CAC 40 index 0,32%-os, a DAX pedig 0,77%-os pluszt kalapozott össze, miközben a brit FTSE 100 index nullában fejezte be a kereskedést.
- Az OECD szerint az euró zóna teljesítménye sok borsot törhet a globális növekedési kilátások orra alá az alacsony infláció és a magas munkanélküliség miatt. A globális növekedés a szervezet szerint idén 3,8% lehet, miközben az euró zóna 0,8%-kal bővülhet.
- A Capital Economics elemzői szerint az euró zóna lehet az új Japán, már ami az inflációs mutatókat és a kötvényhozamokat illeti. John Higgins vezető közgazdász szerint a német hozamok a jelenlegi szinteken maradhatnak a következő években. A 2014 és 2015 végére várt 1,0%-os hozam helyett már csak 0,75%-os értéket vár a bundtól, míg 2016 végére 1,0%-ot a korábbi 1,5%-os prognózis helyett.
- Makro fronton a brit harmadik negyedéves GDP adat lehet piacmozgató.
Olaj, arany
- A holnap bécsi OPEC üléssel kapcsolatban mind a résztvevő országok, mind pedig a kereskedők nagyon megosztottak. A nyitott határidős olajkontraktusok száma 2012 júliusa óta most a legalacsonyabb, ami arra utal, hogy a bizonytalan helyzetben a szereplők az ülést megelőzően zárták a pozícióikat. A WTI árfolyama tovább esett, így már 74,14 dolláron kereskednek a WTI típusú kőolajjal, miután az OPEC találkozót megelőző tegnapi ülésen sem jutottak megállapodásra a kitermelés csökkentéséről.
- Az arany árfolyama minimális elmozdulást követően ma reggel 1200 ponton áll.
Devizák
- A vártnál jobb amerikai GDP adatra 1,24-ig szúrt le az EUR/USD kurzusa, ahonnan megfordulva 1,2480-ig pattant vissza.
- Tovább gyengült a forint, hiszen a nap elején látott 305,4-es szintek után 306,6-ig száguldott az EUR/HUF jegyzése.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,1%-ot csökkent, miközben a Hang Seng 0,3%-ot, a Shanghai index pedig 0,9%-ot emelkedett.
- A Samsung csoport bejelentette, hogy 1,7 milliárd dollárért irányító részesedést ad el a vegyipari és védelmi üzletágában. A Samsung General Chemicals 57,6%-át, míg a Samsung Techwin 32,4%-át adják el a szintén koreai Hanwha Group részére. Az eszközértékesítés segíti a Samsung Electronics tőkehelyzetének megerősítését, és azt, hogy a cég a fő üzleti területekre fókuszálhasson.
- A tervek szerint Kínában két éven belül kezdhetik el a kereskedést széndioxid kibocsátási kvótákkal. Ezen túlmenően a környezetvédelem érdekében a káros anyag kibocsátás visszafogását a kínai jegybank is támogatni fogja, ami feltételezhetően kedvezményes refinanszírozás keretében valósul meg.
Határidős piacok
- Alapvetően pozitív hangulat uralkodik mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon.
Gazdasági hírek
- A monetáris tanács tegnap a vártnak megfelelően nem nyúlt az alapkamathoz, maradt 2,1%.
Vállalati hírek
- A MOL kezdeményezi, hogy az INA 260 millió euró rendkívüli osztalékot fizessen ki az eredménytartalék terhére. A horvát gazdasági miniszter azt nyilatkozta, hogy a kormány később dönt a kérdésről. Az INA eladósodottsága jelenleg 22%, de a javasolt osztalék kifizetése után is 40% alatt maradna. A MOL kezdeményezése mögött két dolog állhat: (i) nincs befektetési lehetőség az INA-nál, és/vagy (ii) az INA- ban meglévő 49%-os részesedés eladását készítik elő. A hír kedvező, de érdemi árfolyamhatásra nem számítunk.
- OTP, FHB: A parlament tegnap elfogadta a forintosításról és a fair bankokról szóló törvényeket.
- A Richter további 10.000 darab saját részvényt vásárolt november 24-én 3.745 forintos átlagáron. A cég jelenleg 360.856 darab saját részvényt birtokol, és bónusz programjához még további 319.500 darabot szándékozik venni.
Az Exane befektetési bank 116 eurós célár mellett semleges ajánlást megfogalmazva megkezdte a Bayer részvények követését.
A Banco Santander Jose Antonio Alvarezt nevezte ki a cég élére. Alvarez 2004 óta pénzügyi igazgatóként tevékenykedett a bankcsoportnál. Kinevezésével kapcsolatban pozitívak az elsődleges reakciók.
Az amerikai felügyelet felszólította a Fiat Chrysler Automotives-ot, hogy gyorsítsa fel a Takata által gyártott légzsákkal szerelt autóinak visszahívását. Az amerikai közlekedési felügyelet tömegesen hívta vissza a Takata légzsákkal szerelt autókat, azonban maga a visszahívás alkatrész ellátási problémák miatt a Chryslernél lassan kezdődik csak el. A program kötelező jellegű felgyorsítása nehézségeket okozhat a Fiat csoportnak, ennek ellenére érezhető árfolyamhatással nem számolunk.
A Fortress Investment Group és a Prelios társaságok néhány héten belül bejelenthetik, hogy sikerült-e megállapodásra jutniuk az Unicredit bank rossz hiteleinek megvásárlásáról. A Fortress exkluzív tárgyalásokat folytat az olasz bankkal az Unicredit Credit Management részlegének megvételéről, amely 2,5 milliárd eurónyi nem teljesítő hitelt kezel. A Prelios szintén részt venne a tranzakcióban, a társaság 25%-os tulajdonrészt szerezne az új társaságban, amennyiben a Fortress és az Unicredit között sikeresek lesznek a tárgyalások. A Fortress 300 millió eurót ajánl fel a működési költségekre és 250 millió eurót a nem tejesítő eszközökre.
Az RBC Capital a korábbi alulteljesítőről szektorteljesítőre javította az Unicredit ajánlását 6 eurós célárral.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.